Alona Shevtsova, szefowa MSP LEO i akcjonariusz IBOX BANK, opowiedziała o spotkaniu z Maye Musk w Kijowie, kobiecym przywództwie w "świecie mężczyzn" i entuzjazmie w swoich dzieciach

Alona Shevtsova jest uznanym ekspertem w ukraińskim sektorze finansowym i technicznym oraz właścicielem międzynarodowego systemu płatności LEO. Jest też kobietą o dużych ambicjach: stawia sobie jasne cele i je osiąga.

W tym właśnie celu wizytę złożyła matka bizneswoman Elona Muska — Maye — w Kijowie. O Maye Musk Alona dowiedziała się z jej autobiograficznej książki "Kobieta z planem na życie". Jako wielodzietną matkę, Alyonę szczególnie uderzyły niuanse o nieszczęśliwym ślubie, z powodu którego pozostała sama z trójką dzieci. Po przeczytaniu książki Alona zdała sobie sprawę, że na pewno będą miały o czym rozmawiać z Maye i postanowiła poprosić ją o przyjazd do Kijowa. Dlaczego wizyta Maye do ostatniej chwili stała pod znakiem zapytania, jakie względy otrzymała od legendarnej kobiety i co sama uważa za najważniejsze w swoim życiu, Alona Shevtsova opowiedziała w ekskluzywnym wywiadzie dla słynnego ukraińskiego wydania "Tabloid. Ukraińska Prawda" na końcu 2021.

— Pani Alona, powiedziała Pani, że do zaproszenia Pani Musk do Kijowa zainspirowała pani jej książka "Kobieta z planem na życie". Jaki moment najbardziej uderzył Panią w tej książce? Czy czytała pani oryginał czy tłumaczenie?

— Czytałam ją po rosyjsku — podczas mojej wizyty w Waszyngtonie na początku roku. Ta książka zainspirowała mnie i skłoniła do refleksji nad wartościami, jakie Bóg dał kobiecie. Przede wszystkim rodzina i dzieci. A także o wszystkich problemach, z jakimi spotyka się kobieta w dzisiejszym społeczeństwie, wydzierając swoje miejsce pod słońcem. Droga, którą przeszła Maye, nie jest niestety niczym nowym dla kobiety w dzisiejszym świecie. A dla typowej Ukrainki — szczególnie. Droga przemocy domowej, separacji, niesprawiedliwości ze strony jej wrogów. Wszystko to wyostrzyło charakter Maye i stało się przykładem dla dzieci, które wychowywała. I stało się to dla Elona Muska podstawowym fundamentem w jego dojrzewaniu jako osoby. Od dziecka przyjął matczyne zasady życiowe: że wszystko w życiu należy zdobywać samodzielnie, nie polegać na nikim, doceniać bliskich i szanować kobiety.

Alona Shevtsova jest bizneswoman i atrakcyjną kobietą.

— Czy komunikacja na żywo z Maye była zgodna z pani oczekiwaniami? Jakie nowe wrażenia ma Pani po tej wizycie?

— Przede wszystkim muszę powiedzieć, że prawdopodobieństwo tej wizyty było już niewielkie, a pewne czynniki nadal je zmniejszały. Kiedy więc Maye w końcu zgodziła się na wyjazd do Kijowa, była to dla naszego zespołu zwycięstwo i ulga! Ponieważ przeszkodą do jej wizyty była niesamowita ilość czynników. Przede wszystkim sytuacja związana z koronawirusem w kraju. Przed wizytą Maye Musk w Kijowie amerykańskie media opublikowały artykuł ze statystykami dotyczącymi krajów europejskich w zakresie maksymalnej liczby unieważnionych świadectw szczepień. Antyliderem tych statystyk była Ukraina. Ta statystyka skłoniła Maye do podjęcia decyzji o skróceniu ukraińskiej wizyty. Początkowo spodziewano się, że zostanie dłużej na Ukrainie. Podjęliśmy bezprecedensowe środki bezpieczeństwa, w tym utworzyliśmy ambulatorium, w którym poproszeni goście mogli poddać się szybkiemu testowi na obecność koronawirusa. Czyli wizyta przebiegła na wysokim poziomie, nie naruszając żadnego z wymogów czerwonej strefy kwarantanny w Kijowie.

Matka Elona Muska, Maye Musk, jest idolką Alony Shevtsovej. Marzyła o tym, by poprosić Maye o odwiedzenie Kijowa i marzenie się spełniło.

Więc, bez żadnych wątpliwości: majowy wyjazd odbył się nie dzięki, ale wbrew. Wszystko poszło wspaniale, obawy o zachorowanie na koronawirusa na Ukrainie się nie spełniły, a wizyta, która miała miejsce, pozostawiła ślad dobra i miłości w jej życiu i naszych sercach. Zostaliśmy przyjaciółkami osobiście — przyjaźnimy się na wszystkich mediach społecznościowych i korespondujemy na Facebooku.

Poznałam też jej zespół, w tym jej najlepszą przyjaciółkę Julię, która jest jej niezmienioną stylistką. W czasie tego spotkania nie zabrakło wglądów, które z biegiem czasu stają się coraz bardziej intuicyjne i wnikliwe.

Pamiętasz wszystko, co powiedziała Maye, i zgłaszasz moc, aby włączyć jej pomysły do swojego życia. I to nie kiedyś — potem, od przyszłego poniedziałku, ale tu i teraz.

Z Viktorem Yushchenko, trzecim prezydentem Ukrainy, kierownikiem Rady Nadzorczej MSP LEO, podczas prezentacji ukraińskiego rynku finansów i technologii w Wiedniu

— Wydawałoby się, że mając syna miliardera Maye mogłaby się zrelaksować i odpocząć, ale ona podróżuje po świecie realizując liczne umowy. Co motywuje panią do ciężkiej pracy, zamiast "życia na luzie"?

— Sposób życia Maye jest odzwierciedleniem jej sposobu myślenia. I ono jest globalne. Podczas swojego wystąpienia powiedziała, że jej typowy rozkład dnia obejmuje co najmniej pięć podróży, w tym jedną transatlantycką. Swój wiek określa jako aktywny i produktywny. I ma, prosze zauważyć, 73 lata! Jest obecnie najpopularniejszą modelką na świecie! Firmy produkujące stroje kąpielowe, odzież, biżuterię, kosmetyki walczą o to, by Maye Musk została twarzą własnej marki handlowej. Po raz kolejny zaufanie do mnie i chęć odwiedzenia Kijowa są niesamowicie cenne. I bardzo doceniam naszą przyjaźń. Zdradzę państwu mały sekret: umówiłyśmy się z Maye, że na początku przyszłego roku przyjedzie ponownie i odwiedzi Ukrainę.

— Jak się Pani czuje na czele imperium biznesowego? Co to jest dla Pani przede wszystkim - bezpieczeństwo finansowe, wpływ czy samorealizacja?

— Najfajniejszą rzeczą, jaka może być, jest popyt. Ale jednocześnie mam świadomość, że bycie kobietą biznesu, profesjonalistką, jest dla kobiety rolą drugorzędną. Każda przedstawicielka pięknej płci jest najpierw matką, kochaną, czyjąś córką, siostrą, przyjaciółką, a dopiero potem osobą realizowaną w zawodzie.

Aktywność medialna jest niezbędnym elementem harmonogramu prac

— Maye ma dość feministyczny pogląd i nie lubi w ogóle mówić o mężczyznach, co nie dziwi, biorąc pod uwagę dramatyczną historię jej małżeństwa. A czy trudno Pani prowadzić biznes, ponieważ jest to głównie „męski świat"? Czy kiedykolwiek musiała Pani bronić swoich praw lub udowadniać równość przedstawicielom płci przeciwnej?

— Nie jest tajemnicą, że kobieta zawsze boryka się z problemami w społeczeństwie, które narzucają resztki minionych lat. Bardzo dobrze, że od początku XX wieku sytuacja zaczęła się gwałtownie zmieniać: kobiety uzyskały prawo do głosowania, w niektórych krajach muzułmańskich zdjęły hidżaby, uzyskały dostęp do wyższego wykształcenia. Teraz nikogo nie zdziwi, że kobiety zaczęły konkurować o najwyższe stanowiska kierownicze w dużych międzynarodowych korporacjach. Jest to szczególnie widoczne w dużych cywilizowanych krajach. Ameryka walczy o 5% parytetu płci w radach nadzorczych wszystkich dużych firm – tak zwane „blue chip". Jednak inne kraje, w tym nasz, stopniowo podążają za tym pozytywnym trendem.

— Maye pozwoliła sobie zdobyć wykształcenie dopiero wtedy, gdy dzieci dorosły. Jakie ma Pani wykształcenie i czy udaje się zwracać uwagę na zdobycie nowej wiedzy? Pisała Pani o edukacji fintech w Stanach. Proszę opowiedzieć o tym bardziej szczegółowo.

— Kwestia edukacji w społeczeństwie staje się najbardziej brzemienną. Wymagania społeczeństwa stają się coraz bardziej rygorystyczne – na przykład profesjonaliści muszą posługiwać się przynajmniej dwoma językami obcymi. A osoba, która w ogóle nie zna innych języków, to nonsens. Moje osobiste doświadczenie to ciągłe uczenie się i dążenie do najlepszej wiedzy. Swoje pierwsze wykształcenie otrzymałem w Kijowskim Instytucie Stosunków Międzynarodowych KUN im. Szewczenki. Zrobiłam specjalizacje z biznesu międzynarodowego oraz zagranicznej działalności gospodarcze. W tym samym czasie otrzymałam dyplom tłumacza - posługuje się językiem angielskim oraz niemieckim. Moje drugie wykształcenie to akademia kształcenia podyplomowego Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Szewczenki na kierunku "Prawoznawstwo". Potem zapragnęłam zdobyć wykształcenie z psychologii- potrzebowałem tego, jak i wielu innych - aby zrozumieć siebie, kim jesteś, jaka jest twoja rola, dlaczego ludzie zachowują się w ten czy inny sposób itp. Moje czwarte wykształcenie wyższe związane jest z bankami i działalnością finansową. A już pod koniec listopada mam zamiar wysłuchać kursu wykładów w Aspen Institute.

Mama nie ma trybu 'niedostępna', jeśli chodzi o dzieci

— Wspomniała Pani w wywiadzie, że uczy dzieci szanować swoją rodzinę. Jak ważny jest dla Pani temat rodziny, korzeni? Jakie wartości chce Pani przekazać swoim dzieciom?

— Ród, pokolenie, nasi przodkowie – te pytania dotyczą każdej osoby, zwłaszcza gdy zbliża się ona do 40 roku życia. Mój dziadek Ismagilov Foat Abdulovych był zastępcą dowódcy Centralnej Grupy Wojsk ZSRR.

— Czy podziela Pani te same poglądy na temat wychowywania dzieci co i Maye? Jako kobieta biznesu poświęca Pani dużo uwagi dzieciom. Powiedziała Pani też, że zawsze odpowiada na ich telefony. To jest dokładnie to, co zalecają psychologowie. Czy robi to Pani intuicyjnie, czy przysłuchuje się do zaleceń profesjonalistów?

— Dzieci kształtują mnie na matkę. Mamy dużą rodzinę, a dzieci są tym kluczem do życia, źródłem, które daje siłę, motywuje i porusza całą naszą rodzinę. Dlatego dla mnie każdy telefon mojego najstarszego syna, każda jego ocena powyżej 10 punktów, jego zwycięstwa w turniejach tenisowych to niesamowita ekscytacja, „motyle w brzuchu". Oczywiście chcemy, aby dzieci były lepsze od nas i inwestujemy nasze wysiłki, aby zapewnić im edukację, zaszczepić w nich chęć do czytania książek, podróżowania, odkrywania nowych krajów i regionów. I pielęgnować poczucie tolerancji wobec świata i ludzi wokół.

W osiągnięciu sukcesu pomaga silny zespół profesjonalistów, m.in. przewodniczący Rady Nadzorczej LEO Viktor Yushchenko i członek Rady Nadzorczej LEO, szefowa Ukraińskiego Stowarzyszenia Systemów Płatniczych Halyna Heilo

Wszystkie zdjęcia pochodzą z osobistego archiwum Alony Shevtsovej

Weź udział w dyskusji:
Alona Shevtsova, szefowa MSP LEO i akcjonariusz IBOX BANK, opowiedziała o spotkaniu z Maye Musk w Kijowie, kobiecym przywództwie w "świecie mężczyzn" i entuzjazmie w swoich dzieciach
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl