Czy wiesz, jak korzystać z technologii, aby się wysypiać?

Według Narodowej Fundacji Snu sen to 1/3 naszego życia - dlatego też jego jakość jest niezwykle istotna i należy dbać o nią na co dzień, a nie tylko od święta. Poradnie leczenia zaburzeń snu notują coraz częstsze wizyty ludzi młodszych, będących między 30. a 40. rokiem życia. Skarżą się oni na problemy z zaśnięciem, na budzenie w nocy, wczesne wstawanie czy odwrotnie - problemy ze wstaniem.

Sen, a przed wszystkim jego odpowiednia ilość oraz regularność są niezwykle ważne dla każdego z nas - nie tylko dla dzieci. W marcu obchodziliśmy Światowy Dzień Snu, który w tym roku przebiegał pod hasłem "Regularny sen, zdrowa przyszłość".

Jak dbać o jego regularność? Z pomocą przychodzą urządzenia ubieralne, takie, jak smartwatche czy opaski fitness, które dzięki odpowiednim czujnikom i algorytmom pozwalają na dokładną analizę snu oraz wspierają zachowanie odpowiedniej jego higieny. Urządzenia Fitbit, dzięki wieloletniemu doświadczeniu marki, cieszą jednymi z najbardziej uznanych analiz dotyczących snu pośród urządzeń ubieralnych. Pokazują one nie tylko realny czas snu, ale analizują cały jego przebieg – od momentu zaśnięcia, aż po wybudzenie. Pobudka w środku nocy z powodu koszmaru? To również nie ucieknie uwadze urządzeniom Fitbit. Po przebudzeniu w aplikacji możemy sprawdzić Ocenę snu wraz z jego pełną analizą. Urządzenia analizują nasz sen pod kątem faz snu: głębokiej, płytkiej i REM, czy mierzą tętno. Monitorowanie snu pozwala wypracować lepsze nawyki związane ze snem. Ponadto urządzenie wysyła nam powiadomienia o tym, że już czas na sen, z ustalonym przez nas harmonogramem.

Czy wiesz, jak korzystać z technologii, aby się wysypiać?Czy wiesz, jak korzystać z technologii, aby się wysypiać? materiał promocyjny Fitbit

W Poradni Zaburzeń Snu używamy aktygrafów. To profesjonalne urządzenia przypominające zegarki, które pomagają nam zdefiniować problem poprzez długotrwałe monitorowanie tzw. zegara biologicznego. Wyniki pomiarów wskazują, że w dobie nauki i pracy zdalnej bardzo trudno jest utrzymać regularny rytm niezbędny dla zdrowia i dobrego funkcjonowania. Jednak jest to trudne i wiele osób potrzebuje w tym wsparcia. Skonfrontowanie pacjenta z twardymi danymi o własnym rytmie często jest pierwszym krokiem do zmiany przyzwyczajeń. Dążenie do odwrócenia nieprawidłowych nawyków wymaga regularnych wzmocnień i oceny wyników. Rzetelna informacja zwrotna o przestrzeganiu własnego ustalonego planu oraz jakości snu może pozytywnie wpłynąć na wdrażanie zasad higieny snu we własnym życiu

- mówi Magda Kaczor, lekarz, specjalista psychiatra dziecięcy. Ekspert Medycyny Snu Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem (PTBS).

Magda Kaczor uważa więc w konsekwencji, że rzetelna informacja zwrotna na temat przestrzegania ustalonego harmonogramu snu i jego jakości może pozytywnie wpłynąć na wdrażanie zasad higieny snu w codziennym życiu.

W przeszłości podstawowym urządzeniem wspierającym pacjentów w zmaganiach był budzik dzwoniący każdego poranka o tej samej porze. Chcąc uzyskać wsparcie w obecnej rzeczywistości pomocne mogą być tzw. urządzenia ubieralne, czyli popularne smartwatche czy opaski fitness. Dzięki rozbudowanej technologii, w domowych warunkach pomagają budować zdrowe nawyki związane ze snem, dostarczając szereg szczegółowych danych, przypominają o porze spania czy ułatwiają wybudzenie o adekwatnej porze lub wspierają regularność rytmu okołodobowego.Do podstawowych zasad higieny snu należą: regularność wstawania oraz kładzenia się do łóżka i codzienna dynamiczna aktywność fizyczna istotnie przyspieszjąca tętno kończona minimum na 2 godziny przed snem. Urządzenia wspierające te zachowania prozdrowotne pomagają przywrócić własnemu ciału równowagę

- podkreśla Kaczor.

Czy wiesz, jak korzystać z technologii, aby się wysypiać?Czy wiesz, jak korzystać z technologii, aby się wysypiać? materiał promocyjny Fitbit

Szeroki wachlarz urządzeń Fitbit pozwala użytkownikom zrozumieć lepiej ich sen. Dla dorosłych z pomocą przychodzi najbardziej zaawansowany smartwatch zdrowotny marki - Fitbit Sense. To urządzenie poza wszystkimi zaawansowanymi czujnikami i algorytmami marki, mierzy wahania temperatury skóry podczas naszego snu oraz zmienność tlenu we krwi (SpO2) - parametry niezwykle istotne w czasach pandemii.

Alternatywą dla najmłodszych jest najnowszy Fitbit Ace 3 dla dzieci od lat 6. Urządzenie monitoruje sen, przypomina o porze spania, a także oferuje ciche alarmy. Wszystko to, aby pomóc dzieciom i rodzicom wypracować zdrowy harmonogram snu, który zapewnia pociechom wystarczająco dużo czasu na odpoczynek i regenerację przed kolejnym dniem pełnym wyzwań. Ponad tygodniowa żywotność baterii sprawia, że żadna z nocy nie ucieknie naszej uwadze.

Czy wiesz, jak korzystać z technologii, aby się wysypiać?Czy wiesz, jak korzystać z technologii, aby się wysypiać? materiał promocyjny Fitbit

Smartwatch Fitbit Sense możemy kupić w cenie 1569,00 zł, a tracker aktywności fizycznej Fitbit Ace 3 dla dzieci od lat 6 jest dostępny w wybranych sklepach w cenie 389,00 zł.

Weź udział w dyskusji:
Czy wiesz, jak korzystać z technologii, aby się wysypiać?
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl