Zmęczona psychika i napięte ciało? Ten masaż zdziała cuda

Tajlandia to kraj słynący z rajskich widoków, pysznej kuchni, bogatej kultury oraz szerokiej oferty zabiegów dla ciała i ducha. Najlepiej odwiedzić go osobiście, ale kiedy nie mamy takiej możliwości, skorzystajmy z tego, co mamy na miejscu. Namiastka tego niezwykłego miejsca jest na wyciągniecie ręki - odwiedzając tajskie salony SPA, kluby Muay Thai i restauracje, poczujesz jego egzotyczny i niesamowity klimat.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE - WYSTARCZY ODPOWIEDZIEĆ NA PYTANIE W ANKIECIE. Do wygrania m.in. wyjazd do Tajlandii, vouchery do tajskich restauracji i SPA w całej Polsce. Szczegóły na: https://www.facebook.com/kobieta.gazeta/posts/4155052324556178

ZGARNIJ ZNIŻKI na masaż do TAJSKICH SPA! Cały lipiec z rabatami - na hasło Experience Thailand. Sprawdź miejsca w całej Polsce: https://experiencethailand.thaiemb.pl/health

Tajska kultura

Tajlandia wyróżnia się bogatą kulturą i tradycjami. Sprawiły one, że od lat jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów z różnych części świata. Siłę i wyjątkowość tego kraju można opisać za pomocą czterech liter, które składają się na angielskie słowo thai, czyli tajski.

„T" (z ang. taste, czyli smak) odnosi się do niepowtarzalnego smaku tutejszej kuchni, która jest uznawana za jedną z najlepszych na świecie.

„H" jak health, czyli zdrowie, odnosi się do tradycyjnego masażu tajskiego i SPA, a także tajskich sportów m.in. Muay Thai.

„A" to atrakcje (ang. attractions), które stają się celem turystycznym, ale także handlowym

i inwestycyjnym.

„I" zamyka słowo THAI i nawiązuje do angielskiego identity, czyli tożsamość. Przejawia się ona w tajskiej kulturze i produktach.

Zobacz wideo

Masaż leczy ciało i umysł

O tajskiej sztuce masażu słyszał niemal każdy. Jej popularność nie jest przypadkowa, bo to prawdziwa rozkosz dla ciała i umysłu. Legenda głosi, że masaż tajski został wymyślony przez osobistego lekarza Buddy.

W rzeczywistości u źródeł tradycji zabiegów na ciało leżą praktyki ajurwedyjskie oraz chińska medycyna ludowa, z których Tajowie czerpali to, co najlepsze. Istotną rolę odegrały również metody typowo medyczne – na przykład nastawianie kości, chodzenie po plecach, czy dociskanie określonych punktów na ciele drewnianym młoteczkiem.

Masaż nie stanowi dla Tajów jedynie formy relaksu, lecz także metodę na łagodzenie dolegliwości bólowych i poprawę funkcjonowania organizmu. Koncentruje się on głównie na usunięciu negatywnej energii, rozluźnieniu i w konsekwencji wzmocnieniu kondycji psychicznej i fizycznej.

Według tajskiej filozofii masażu ciało człowieka wypełniają cząsteczki powietrza „lom", które przemieszczają się za pomocą kanalików „sen". Masaż polegający na ucisku różnych części ciała, udrażnia te kanaliki i tym samym poprawia pracę całego organizmu. Tajowie wierzą, że ciało jest jednością i stymulacja różnych punktów, może przynieść pozytywne rezultaty dla organów wewnętrznych i mięśni.

Rodzaje masażu tajskiego

Klasyczny masaż tajski jest praktyką nieco przypominającą rozciąganie i czasem nazywany jest „jogą dla leniwych". Wykonuje się go nie nago, lecz w specjalnym, przewiewnym ubraniu. Klient kładzie się na materacu położonym bezpośrednio podłodze, a terapeuta naciska na różne punkty i rozciąga jego ciało, używając dźwigni. Nie obawiajmy się jednak bólu. Nacisk dostosowany jest tak, by zabieg był zarówno skuteczny, jak i przyjemny. Taki masaż rozluźnia głębokie partie mięśni i przynosi ulgę. Pomaga również na wiele dolegliwości, na przykład bóle kręgosłupa, migreny, problemy trawienne czy wzmożone napięcie.

Bardzo popularny w tajskich salonach SPA jest masaż stóp nazywany refleksologią. Wykonuje się go na siedząco. To właśnie dzięki stymulacji określonych punktów na stopach, poprawia się praca naszych organów wewnętrznych. Ponadto taki zabieg jest szczególnie polecany dla osób, które chodzą w eleganckich i sztywnych butach (na przykład obcasach) i mają skłonność do napięć w obrębie nóg.

Ciekawą propozycją jest również masaż z użyciem stempli ziołowych. Do specjalnych woreczków wkładane są charakterystyczne dla Tajlandii cenne rośliny. Większość z nich, jak na przykład kurkuma, imbir, trawa cytrynowa znamy z kuchni. Dzięki podgrzaniu stempli, uwalania się niesamowity aromat. Masaż działa rozluźniająco, poprawia trawienie i łagodzi dolegliwości bólowe.

Masaż TajskiMasaż Tajski fot. Olena Yakobchuk/ shutterstock

Tajski sport

Ciało jest dla Tajów domem duszy. Pielęgnują je nie tylko za pomocą leczniczych masaży, lecz także kultury fizycznej. Jedną z najpopularniejszych dyscyplin jest tajski boks – Muay Thai. Chociaż zalicza się go do sztuk walki, to sport praktykowany w oparciu na tradycjach i rytuałach. Oglądnie rozgrywek jest spektaklem poruszającym różne zmysły i wzbudzającym w widzach silne emocje.

Przed walką wojownicy nacierani są specjalnymi olejkami, które nadają ich ciałom charakterystycznego zapachu. Masaż przygotowuje ich mięsnie do starcia i łagodzi ból. Jest to również element rytualny, bez którego nie byłoby klasycznej walki Muay Thai.

Po wejściu na ring zawodnikom towarzyszy tradycyjna muzyka – sarama. Jest ona akompaniamentem dla oddawanych na ringu ciosów, a te muszą być precyzyjne i skuteczne. Dźwięki gongów dodatkowo wprowadzają widzów w niesamowity klimat i pozwalają wejść głębiej w to, co rozgrywa się przed ich oczami.

W Muay Thai bronią jest ciało wojownika. Czasem nazywa się ją „sztuką ośmiu kończyn", z których każda ma swoje znaczenie symboliczne. Ręce są jak miecze lub sztylety, golenie jak pancerz, nogi jak topór, a łokcie ścinają przeciwnika.

Muay ThaiMuay Thai fot. SasinTipchai/ shutterstock

Charakterystycznym dla Tajlandii sportem jest również Sepak takraew. To rodzaj gry zespołowej, którą można określić, jako „siatkówka nożna". Zawodnicy podają sobie lekką piłkę przez zawieszoną siatkę za pomocą nóg i głowy. Większość gier rozgrywana jest między drużynami trzyosobowymi, chociaż istnieje również wersja gry w kółko, w której piłka jest wrzucana do wysoko wiszącego kosza. Ten sport staje się coraz bardziej popularny w naszym kraju, tym bardziej cieszy, że to właśnie Polska będzie gospodarzem pierwszych Mistrzostw Sepak takraew w grudniu 2022 roku.

Namiastkę niezwykłej kultury i rytuałów Tajlandii mamy na wyciągniecie ręki. W Polsce działa 75 gabinetów SPA, w których dostępne są różne opcje masażu tajskiego. Nie brakuje również ośrodków oferujących klasyczny Muay Thai – 52 tajskie siłownie zarejestrowane w Polskiej Federacji Muay Thai oraz ponad 200 ogólnych siłowni, które oferują zajęcia z tej sztuki walki.

Jeśli chcesz osobiście przetestować, jak działa masaż tajski skorzystaj teraz ze specjalnych rabatów w salonach SPA w całej Polsce. Masz też szansę na wygranie voucherów do SPA i restauracji oraz wycieczki do Tajlandii! Wejdź na stronę http://experiencethailand.thaiemb.pl i korzystaj z uroków Tajlandii w Polsce!

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Zmęczona psychika i napięte ciało? Ten masaż zdziała cuda
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl