Przebarwienia na twarzy. Jak skutecznie się ich pozbyć?

Przebarwienia są jedną z oznak starzenia się skóry. Problem ten dotyczy nawet 30 proc. kobiet po 30. roku życia. Wiele z nas zastanawia się, jak sobie z tym poradzić. Dzięki nowoczesnej technologii i badaniom wielu ekspertów z dziedziny dermatologii czy medycyny udało się znaleźć naprawdę zaskakujące rozwiązanie.

Jak powstają przebarwienia na twarzy?

Zanim przejdziemy do tego, jak sobie poradzić z tym problemem, najpierw wyjaśnijmy, jak przebarwienia powstają na skórze. Są one efektem nadmiernej produkcji melaniny, czyli naturalnego pigmentu skóry, który jest produkowany przez komórki nazywane melanocytami. Na proces melanogenezy, czyli produkcji barwnika, w dużym stopniu mają wpływ czynniki zewnętrzne takie, jak promieniowanie UV oraz wewnętrzne jak aktywność hormonów. To właśnie przez to na naszej skórze mogą pojawić się przebarwienia.

Wcześniej wspominaliśmy o tym, że przebarwienia dotyczą 30 proc. kobiet po 30 roku życia. Z wiekiem te statystki wyglądają już zupełnie inaczej. Z tym problemem zmaga się aż 90 proc. kobiet po 50 roku życia. Zmiany hormonalne mają ogromny wpływ na wygląd naszej skóry, dlatego to właśnie kobiety znacznie częściej zmagają się z przebarwieniami. Możemy wyróżnić kilka rodzajów przebarwień: melasma – może pojawić się w okresie po ciąży, plamy starcze - powstają wraz z upływem lat i mogą być skutkiem zbyt dużej ekspozycji skóry na słońce, przebarwienia wtórne - mogą pojawić się u osób, które zmagały się z trądzikiem.

Warto też podkreślić, że zmiany na naszej skórze mogą być także efektem tzw. ekspozmu. Jest to połączenie wielu czynników: środowiskowych, behawioralnych i hormonalnych. Ich skumulowany efekt może wpływać na funkcje biologiczne skóry i przyspieszyć jej starzenie.

Vichy jako pionier w dziedzinie ekspozmu zagłębiło się w temat i na podstawie licznych badań odnalazło złoty środek, który pomoże w walce z przebarwieniami.

Skóra jest największym organem ludzkiego ciała

Wpływ ekspozmu może być niezwykle widoczny na naszej skórze. Promieniowanie UV jest odpowiedzialne za 80 proc. widocznych oznak starzenia się twarzy. Niszczy włókna kolagenowe i elastynowe, prowadząc do powstawania oznak starzenia: zmarszczek, utraty jędrności, szorstkości i zaburzeń pigmentacji. Zanieczyszczenia również odgrywają ogromną rolę w kondycji naszej skóry. Udowodniono, że czynniki zewnętrzne o 25 proc. nasilają powstanie nowych przebarwień i zmarszczek.

(…) każda osoba ma swój własny profil ekspozomu. W rzeczywistości, dana osoba nie będzie narażona na te same czynniki ekspozomu, co jej sąsiad, ani też nie spowodują one tych samych biologicznych uszkodzeń skóry. Dlatego zrozumienie tych czynników i zbadanie ich skumulowanego i synergistycznego wpływu na skórę ma zasadnicze znaczenie, pozwalając zaproponować spersonalizowane rozwiązanie zwiększające potencjał skóry na każdym etapie życia.

- tłumaczy Luc Aguilar, dyrektor ds. badań biologicznych i klinicznych w L'ORÉAL.

Ponadto innymi czynnikami odgrywającymi ogromną rolę w kwestii starzenia się skóry są dieta, stres, niedobór snu i zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Jak poradzić sobie z przebarwieniami skóry?

Jednym z rozwiązań może być stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków. Do takich zalicza się serum Vichy Liftactiv B3, które redukuje przebarwienia, wyrównuje koloryt skóry, wygładza zmarszczki i przywraca jej dawny blask. Wysoko skoncentrowana dawka niacynamidów i kwasu glikolowego działa na różnych poziomach naskórka. W głębszych warstwach ogranicza powstawanie przebarwień, a na powierzchni skóry pozwala je delikatnie złuszczać. W efekcie nasza skóra po zastosowaniu serum jest wygładzona i pełna blasku. Dzień po dniu przebarwienia i zmarszczki są zredukowane, a koloryt skóry wyrównany.

Formuła B3 serum od Vichy została przebadana przez dermatologów, aby odpowiadać na potrzeby wszystkich fototypów i rodzajów skóry, także skóry wrażliwej. Udowodniono, że przebarwienia są zredukowane aż do 71 proc.*

Vichy LIFTACTIV B3 serum na przebarwienia i zmarszczkiVichy LIFTACTIV B3 serum na przebarwienia i zmarszczki fot. materiały prasowe

Kosmetyki to jedno, ale chcąc zachować piękny i młody wygląd bez przebarwień, należy także pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, zdrowym stylu życia bez używek takich jak np. papierosy, które również przyczyniają się do starzenia skóry, a także o wysypianiu się. To wszystko sprawi, że nasza cera odzyska młodzieńczy blask i z pewnością będzie nam za to wdzięczna.

 *Ocena kliniczna, 44 kobiety po 2 miesiącach stosowania, średni rezultat dla intensywności przebarwień: -29%, średni rezultat dla 33% badanych kobiet: -71%.

Więcej o: