Polski Bon Turystyczny - nie pozwól, by wakacyjny wyjazd przeszedł Ci koło nosa! Ile czasu zostało na jego realizację?

Słonecznych dni coraz więcej, a to oznacza jedno - wakacje 2021 wkrótce się rozpoczną. Polski Bon Turystyczny to forma wsparcia dla wielu rodzin oraz sektora turystycznego. Dzięki niemu można uzyskać dofinansowanie do letniego wypoczynku. Jak go wykorzystać?

Tym rodzajem dofinansowania interesuje się obecnie wiele Polaków. Polski Bon Turystyczny stanowi pomoc finansową dla rodzin i jednocześnie dla branży turystycznej, której sytuacja została osłabiona wskutek pandemii koronawirusa. Kto może się o niego ubiegać i jednocześnie udać się na wakacje przy obniżonych kosztach?

Zobacz wideo Aneta Kręglicka tańczy na wakacjach

Jak otrzymać bon turystyczny - sprawdź, czy spełniasz ten warunek

Ten typ świadczenia przysługuje każdemu dziecku, które nie ukończyło 18. roku życia. Zarobki rodziców nie mają w tym przypadku znaczenia. Na jaką kwotę wypisywany jest Polski Bon Turystyczny? Wynosi ona 500 zł lub 1000 zł, jeśli dziecko boryka się z niepełnosprawnością. Dofinansowanie do wyjazdu upływa wraz z dniem 31 marca 2022 roku. Po upływie tego czasu wciąż będzie można skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego, pod warunkiem, że wybrana usługa zostanie opłacona przed końcem wyznaczonego terminu. 

Polski Bon Turystyczny. Jak złożyć wniosek? 

Jeśli spełniasz powyższy warunek to tym samym nie musisz składać żadnego wniosku. Jak w takim razie uzyskać Polski Bon Turystyczny?

  • Najpierw należy zalogować się na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przy pomocy Profilu Zaufanego.
  • Należy kliknąć na zakładkę "Ogólny" i następnie wybrać "Polski Bon Turystyczny", a potem "Mój bon".
  • Poczekaj, aż Polski Bon Turystyczny przyjdzie w wiadomości tekstowej na podany numer telefonu lub adres mailowy. Będzie miał formę 16-cyfrowego kodu. 

Polski Bon Turystyczny. Jak nim płacić i czy jest jednorazowy?

Ten typ dofinansowania należy przedstawić podczas rezerwowania wyjazdu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Płatność przebiega z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ZUS. Przekazuje się wówczas numer bonu podmiotowi przyjmującemu wpłatę za pobyt. Przy tej transakcji należy podać dwa kody potwierdzające zakup. Polski Bon Turystyczny jest jednorazowy. Zapłacisz nim za nocleg, wyjście do muzeum lub transport. 

Bon Turystyczny dla seniora - pomoc dla emerytów i rencistów

18 czerwca Senat podjął uchwałę dotyczącą wniesienia do Sejmu ustawy przewidującej włączenie Polskiego Bonu Turystycznego w wysokości 500 zł także dla seniorów. Senator Marek Borkowski został upoważniony do reprezentowania wnioskodawców. Emeryci i renciści mogliby dokonywać płatności takim bonem za między innymi usługi hotelarskie w okresie od 1 września 2021 roku do 31 marca 2022 roku, czyli podczas zmniejszonego popytu na wszelkie wyjazdy. Zdaniem senatorów do skorzystania z tego rodzaju dofinansowania będzie uprawnionych 9 mln osób, ale skorzysta z niego tylko 25 procent uprawnionych. Poszerzenie tego typu usługi dla seniorów wyniesie około 1,2 mld złotych. 

Więcej o: