Emerytura stażowa: najnowsze informacje. Jest światełko w tunelu. Wiemy, ile może wynosić

Emerytura stażowa zakłada możliwość przejścia na emeryturę po przepracowaniu wystarczające liczby lat, niezależnie od wieku. Jakie są najnowsze informacje na ten temat? Ile prawdopodobnie będą wynosić emerytury stażowe? Podpowiadamy.

Emerytura stażowa - najnowsze informacje

Emerytura stażowa to jedna z obietnic wyborczych Andrzeja Dudy. Pomysł ten zakłada możliwość przejścia na emeryturę po przepracowaniu wystarczające liczby lat, niezależnie od wieku. Niedawno związek Solidarność złożył w Sejmie projekt ustawy, która ma wprowadzić emerytury stażowe. Jeśli znajdą poparcie większości parlamentarnej, tego typu świadczenia będą przyznawane niezależnie od wieku, który jest wymagany do uzyskania klasycznej emerytury. W tym przypadku liczy się nasz staż pracy.

Emerytury stażowe - ile mogą wynosić?

Kobiety mogłyby dzięki temu rozwiązaniu uzyskać emeryturę stażową już po 35 latach pracy w wieku 53 lat. Z kolei mężczyźni w wieku 58 lat - po 40 latach pracy. Ile może wynosić taka emerytura? Jak wynika z wyliczeń Solidarności, nie będzie ona wysoka. Co ważne, nie będzie jednak niższa niż emerytura minimalna, która obecnie wynosi 1250 złotych brutto.

Zobacz wideo Likwidacja OFE:

Emerytura stażowa. "W Polsce też powinniśmy pracować jak najdłużej"

W komunikacie opublikowanym przez Solidarność rzecznik związku, Marek Lewandowski, twierdzi, że emerytura stażowa będzie bardzo niska, jeśli będzie składała się tylko z minimalnych wynagrodzeń. Dodał także, że opcja ta jest stworzona z myślą o osobach, które obawiają się, że nie doczekają klasycznego świadczenia. - W Polsce też powinniśmy pracować jak najdłużej, emerytura wypłacana zbyt wcześnie nie będzie wysoką emeryturą, ale to, co my staramy się wprowadzić do polskiego systemu, to wybór. Z takiej emerytury możemy, ale nie musimy skorzystać. Przy przechodzeniu na emeryturę są dokładne wyliczenia, ile ona będzie wynosiła, a także o ile wzrośnie, jeśli zdecyduję się na dłuższą pracę. Każdy będzie miał wybór - stwierdził Marek Lewandowski.

Może cię także zainteresować:

Więcej o: