Emerytura stażowa to jedna z obietnic wyborczych Andrzeja Dudy. Pomysł ten zakłada możliwość przejścia na emeryturę po przepracowaniu wystarczające liczby lat, niezależnie od wieku. Niedawno związek Solidarność złożył w Sejmie projekt ustawy, która ma wprowadzić emerytury stażowe. Jeśli znajdą poparcie większości parlamentarnej, tego typu świadczenia będą przyznawane niezależnie od wieku, który jest wymagany do uzyskania klasycznej emerytury. W tym przypadku liczy się nasz staż pracy.
Kobiety mogłyby dzięki temu rozwiązaniu uzyskać emeryturę stażową już po 35 latach pracy w wieku 53 lat. Z kolei mężczyźni w wieku 58 lat - po 40 latach pracy. Ile może wynosić taka emerytura? Jak wynika z wyliczeń Solidarności, nie będzie ona wysoka. Co ważne, nie będzie jednak niższa niż emerytura minimalna, która obecnie wynosi 1250 złotych brutto.
W komunikacie opublikowanym przez Solidarność rzecznik związku, Marek Lewandowski, twierdzi, że emerytura stażowa będzie bardzo niska, jeśli będzie składała się tylko z minimalnych wynagrodzeń. Dodał także, że opcja ta jest stworzona z myślą o osobach, które obawiają się, że nie doczekają klasycznego świadczenia. - W Polsce też powinniśmy pracować jak najdłużej, emerytura wypłacana zbyt wcześnie nie będzie wysoką emeryturą, ale to, co my staramy się wprowadzić do polskiego systemu, to wybór. Z takiej emerytury możemy, ale nie musimy skorzystać. Przy przechodzeniu na emeryturę są dokładne wyliczenia, ile ona będzie wynosiła, a także o ile wzrośnie, jeśli zdecyduję się na dłuższą pracę. Każdy będzie miał wybór - stwierdził Marek Lewandowski.
Może cię także zainteresować: