Nowy Ład emerytury. Niektórzy emeryci stracą! Sprawdź do której grupy seniorów należysz

Dzięki programowi Nowy Ład jedni seniorzy stracą, a drudzy zyskają. Dziewięciu na dziesięciu polskich emerytów wyjdzie na plus, co zapowiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski. Którzy seniorzy będą zatem stratni?

Program społeczno-gospodarczy zapewnia między innymi emeryturę bez podatku do 2500 zł. Korzyści finansowe wynikające z Nowego Ładu nie dotyczą zatem wszystkich emerytów. Na tym programie straci pewna część seniorów. Kogo dokładnie dotkną te zmiany?

Zobacz wideo Polski Ład budzi skrajne emocje. Czy propozycje PiS-u zapewnią „dekadę rozwoju"?

Nowy Ład emerytury: kto zyska na tej zmianie?

Jednym z głównych założeń tego programu jest zmiana w kwocie wolnej od podatku - podwyższono ją do 30 tysięcy złotych. Takie rozwiązanie wpływa także na świadczenia emerytalne. Nowa regulacja dotycząca kwoty wolnej niesie ze sobą likwidację możliwości odpisania składki zdrowotnej od podatku. Co to oznacza dla emerytów? Między innymi zmianę w wysokości świadczenia. Zerowy PIT będzie dotyczył dwóch trzecich seniorów. Znaczna część natomiast zapłaci po prostu niższy podatek. Grupa otrzymująca wsparcie emerytalne lub rentowne do 2500 złotych miesięcznie, w przyszłym roku nie będzie odprowadzała podatku PIT. W szczególności tyczy się to seniorów otrzymujących najniższe świadczenia, do 660 złotych brutto. Polski Ład zakłada obniżenie składki zdrowotnej do poziomu zaliczki na podatek PIT. W ten sposób najuboższa grupa nie będzie stratna. Osoby niepełnosprawne zaś, które korzystają z ulgi rehabilitacyjnej spotkają się z neutralnym bądź pozytywnym skutkiem. Przykładowo kwota emerytury wynosząca 2400 zł miesięcznie wraz z wydatkami zdrowotnymi w wysokości 1000 zł oznacza zysk dla podatnika o wartości 99 zł na rok. Z kolei przy tej samej wysokości emerytury i wydatkach rehabilitacyjnych wynoszących 500 zł na miesiąc, taka osoba zyskuje 1119 zł rocznie. 

Dzień Ojca 2021 Dzień Ojca 2021. Najpiękniejsze wierszyki i życzenia dla taty

Nowy Ład emerytury: kto straci na tej zmianie?

W związku z wdrażaniem tego programu, część emerytów odczuje straty. Dotyczą one seniorów pobierających najwyższe świadczenia, czyli od 5000 zł miesięcznie. Strata dla emeryta otrzymującego wsparcie dokładnie o wspomnianej wysokości będzie wynosiła 75 zł na rok. Informację o stratach wynikających z Nowego Ładu dotyczących części społeczeństwa, resort finansów zapowiadał od początku.

Jak urozmaicić rodzinne wieczory? Jak urozmaicić rodzinne wieczory? Czy lepiej wybrać wspólne gotowanie, kolorowanki czy bajki i filmy dla dzieci? Polecamy 5 pomysłów dla zabieganych rodziców

Więcej o: