Urlop okolicznościowy na ślub - ile wynosi i jak go uzyskać? Czy każda umowa umożliwia dodatkowe wolne?

Ślub to jeden z najważniejszych dni życia. Z tej okazji każdy z nas chciałby mieć wolną głowę od obowiązków służbowych, dlatego warto na ten wyjątkowy czas wziąć urlop okolicznościowy. Komu przysługuje dodatkowe wolne i ile wynosi?

Niektóre sytuacje życiowe pozwalają na wzięcie dodatkowych dni wolnych. Należy do nich między innymi ślub, czyli uroczystość, w okolicy której nie ma czasu na pogodzenie ze sobą obowiązków zawodowych i prywatnych. Dowiedz się, czy możesz wziąć dodatkowe dni wolnego.

Zobacz wideo Agnieszka Włodarczyk wzięła ślub?! Enigmatycznie tłumaczy, co się stało

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka i własną uroczystość - kto może go wziąć i ile trwa?

Urlop wypoczynkowy w Polsce wynosi od 20 do 26 dni rocznie, a obok tego okresu znajduje się jeszcze pula z dodatkowymi dniami wolnymi, nazywana urlopem okolicznościowym. Osoby, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę mogą cieszyć się wolnością od obowiązków podczas tak ważnej uroczystości, jaką jest ślub. Udzielenie takiego urlopu należy do obowiązków pracodawcy. Za wolne dni pracownik otrzymuje pełne wynagrodzenie. Należy złożyć w tym celu wniosek, najlepiej z wyprzedzeniem, jeśli jest to możliwe. Wymaga on stosownej dokumentacji. Nasuwa się zatem następujące pytanie: ile wolnego nam przysługuje? Jeżeli sami bierzemy ślub, przysługuje nam bonus w postaci dwóch dni. W przypadku ślubu naszego dziecka otrzymujemy tylko jeden dzień urlopu okolicznościowego. Co jeszcze istotne: z tego rodzaju wolnego nie jesteśmy zmuszeni skorzystać w dniu wydarzenia. Nie musimy także brać urlopu dzień po dniu. Wolny czas można podzielić, ale ważne, aby dni wolne były związane z tym ważnym wydarzeniem. Ilość dni wolnych od pracy ze względu na ślub nie jest powiązana z wielkością etatu. 

Koszulki na lato Modne koszulki w Sinsay kupisz za niecałe 10 złotych. Te modele to hity na lato

Urlop okolicznościowy urodzenie dziecka - ile wolnego przysługuje w takiej okoliczności?

Kolejną przyczyną wzięcia urlopu okolicznościowego są narodziny dziecka. W związku z tym mamy do wykorzystania 2 dni urlopu, który można umiejętnie podzielić. Jedne dzień można przeznaczyć na transport do szpitala, a drugi na uczestniczenie w narodzinach potomka. Co w sytuacji, kiedy podstawa uznania takiego urlopu ulegnie zmianie (na przykład poród zostanie przesunięty)? Wówczas urlop okolicznościowy staje się wypoczynkowym. 

Emerytury (zdjęcie ilustracyjne) Emerytury stażowe nowości 2021: przymus czy wybór? Kto straci, a kto zyska?

Więcej o: