Emerytury stażowe - nowości 2021. Minimum 35 lat pracy, a emerytura głodowa

Emerytury stażowe - najnowsze informacje. Projekt ustawy, która zakłada przejście na emeryturę niezależnie od wieku, jedynie po przepracowaniu wymaganej liczby lat wywołuje sporo kontrowersji. Ile będzie wynosiła emerytura stażowa? Po ilu latach można na nią przejść? Sprawdź najnowsze informacje.

Jedną z przedwyborczych obietnic Andrzeja Dudy było wprowadzenie emerytur stażowych. Projekt jest w opracowaniu, ale zainteresowani tym tematem skarżą się, że prezydent mało robi w tej sprawie. Właśnie dlatego powstał obywatelski projekt emerytur stażowych przygotowany przez "Solidarność". 

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Emerytury stażowe - nowości. Kiedy można przejść na emeryturę stażową? 

Powszechny wiek emerytalny w Polsce jest zróżnicowany ze względu na płeć - kobiety mogą przejść na emeryturę po ukończeniu 60 lat, natomiast mężczyźni po ukończeniu 65 lat. Zarówno projekt ustawy przygotowany przez "Solidarność", jak i ten opracowywany przez prezydenta zakładają możliwość przejścia na emeryturę bez względu na wiek, a jedynie po przepracowaniu odpowiedniej liczby lat. Według projektu "Solidarności" na taki rodzaj emerytury kobiety będą mogły przejść po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni 40. Ustawa przygotowywana przez prezydenta zakłada granicę wieku. Kobiety uzyskiwałyby prawo do emerytury stażowej po ukończeniu 55 roku życia, natomiast mężczyźni po ukończeniu 60 lat. 

Emerytury stażowe - najnowsze informacje 2021. Ile wyniesie emerytura stażowa?

Przejście na emeryturę stażową będzie dobrowolne. Pracownik nie będzie miał takiego obowiązku, ale może skorzystać z tego przywileju. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że wysokość emerytury jest uzależniona nie tylko od przepracowanych lat, ale od zgromadzonych środków, to nie da się nie zauważyć, że stażowe emerytury nie będą wysokie. Z obliczeń "Solidarności" wynika, że emerytura stażowa będzie niższa niż emerytura minimalna, która teraz wynosi 1250 złotych brutto. Wniosek? Jeśli pracownik chce mieć godną emeryturę, musi pracować dłużej. 

Emerytury stażowe. Kiedy wejdą w życie? 

Na razie ciężko określić kiedy i czy w ogóle emerytury stażowe zostaną wprowadzone w Polsce. Złożony w Sejmie projekt ustawy pochodzi od frakcji, która nie ma realnej siły przegłosowania projektu. Większe szanse ma projekt przygotowywany przez prezydenta, ale z informacji podanych przez Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Pawła Szrotę wynika, że analizowane są różne projekty emerytur stażowych, ale priorytetem rządzących jest walka z pandemią COVID-19, więc tak naprawdę nie wiadomo, kiedy prezydent zgłosi projekt emerytur stażowych. 

Więcej o: