500 plus dla seniora 2021. Trzeba spełnić określone warunki. Niektórzy będą rozczarowani

Program 500 plus to forma pomocy, z której mogą skorzystać nie tylko rodziny z dziećmi, ale i również seniorzy. Świadczenie otrzymają ci, którzy spełniają odpowiednie warunki. W związku z tym nie każdy dostanie pełną kwotę. Kto będzie poszkodowany?

W tym roku seniorzy otrzymali możliwość składania wniosków o pomoc finansową w ramach programu 500 plus. Z tej formy wsparcia korzysta mnóstwo polskich rodzin. Ten rodzaj świadczenia przysługuje osobom powyżej 18. roku życia. Jakie warunki musi spełnić emeryt, który chce otrzymać wsparcie finansowe?

Zobacz wideo Nowe rozwiązania w zakresie szczepień. Od 1 lipca drugą dawkę będzie można przyjąć w dowolnym punkcie, a samorządy będą zachęcać seniorów do szczepień

500 plus dla seniora 2021: dla kogo pełna kwota?

Osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji oraz seniorzy po 75. roku życia i pobierają zasiłek pielęgnacyjny, mogą ubiegać się o taką pomoc. Starsza cześć społeczeństwa, która korzysta już z dodatkowego wsparcia, musi dołączyć do wniosku dokumentację na temat stanu zdrowia. Kolejne kryterium to wysokość świadczeń pieniężnych otrzymywanych od państwa - mowa o emeryturze oraz rencie. Dochód seniora sięgający do 1772,08 zł brutto upoważnia do uzyskania dodatkowego wsparcia. Warto wspomnieć, że do tej kwoty nie bierze się pod uwagę zasiłku pielęgnacyjnego oraz renty. W związku z tym osoby starsze otrzymujące emeryturę tylko nieco wyższą od minimalnego progu, nie będą mogły skorzystać z pomocy. Pełna kwota czeka dla wnioskodawców, których dochód nie przekracza 1227,08 zł brutto. 

Gniazdo os może być niebezpieczne. Jak się go pozbyć i kiedy warto to zrobić? Zdjęcie ilustracyjneGniazdo os może być niebezpieczne. Jak się go pozbyć i kiedy warto to zrobić?

500 plus dla seniora 2021: kto dostanie mniejszą pomoc?

Seniorzy, którzy otrzymują świadczenia finansowe nie przekraczające 1772,08 zł brutto ze środków publicznych, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie, jednak każda kwota wyższa od 1227,08 zł oznacza mniejszą wysokość dofinansowania. Stosowana jest wówczas zasada "złotówka na złotówkę", w wyniku której seniorzy otrzymują pomoc obniżoną o kwotę przekroczenia. Przykład: dochód emeryta wynosi 1427,08 zł brutto, więc dodatek będzie wynosił 300 zł. 

Horoskop dzienny - 23 czerwca (Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby)Horoskop dzienny - 23 czerwca (Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby)

500 plus dla seniora wniosek: gdzie go złożyć?

Po spełnieniu powyższych warunków można zabrać się za składanie wniosku. Należy przygotować między innymi: dokumenty potwierdzające niezdolność do samodzielnej egzystencji, prawomocny wyrok sądu, na łamach którego został przyznany dodatek pielęgnacyjny i zaświadczenie o stanie zdrowia. Wniosek o 500 plus dla seniora można składać osobiście lub za pomocą pełnomocnika w wybranej jednostce ZUS lub drogą pocztową. Nie należy wysyłać go wcześniej niż 30 dni przed spełnieniem warunków koniecznych do otrzymania świadczenia.

Więcej o: