Urlop wychowawczy to forma wolnego, która pomaga wielu rodzicom w sytuacji, kiedy nikt inny nie może pomóc w opiece nad dzieckiem w czasie jego najmłodszych lat życia. Taka możliwość przysługuje rodzicom i opiekunom. Dzięki temu mogą być przy dziecku 24 godziny na dobę. W jaki sposób złożyć wniosek?
Rodzice lub opiekunowie, którzy chcą skorzystać z tego rodzaju wolnego muszą mieć na swoim koncie przepracowane minimum sześć miesięcy na podstawie umowy o pracę. Nie musi to być czas spędzony u obecnego pracodawcy. Liczy się cały staż. Można wówczas zawiesić pracę na etacie i poświęcić się wychowywaniu dziecka. Niestety osoby będące na zleceniu lub na umowie o dzieło nie mają takiego przywileju. Urlop wychowawczy przysługuje rodzicom dziecka, które nie ukończyło jeszcze 6. roku życia i nie poszło do przedszkola lub zerówki. Za ten rodzaj wolnego nie przysługuje żadne wynagrodzenie. Można za złożyć wniosek o zasiłek wychowawczy, który wynosi 400 zł lub podjąć dodatkową pracę, jeśli nie spełnia się warunków uprawniających do otrzymania dodatkowego wsparcia. Pomoc finansowa przysługuje rodzinom, w których dochód na jednostkę mieści się w limicie 674 zł.
Na poinformowanie przełożonego o chęci skorzystania z urlopu wychowawczego są 3 tygodnie przed planowym okresem wolnym. Pracodawca nie może odmówić w takiej sytuacji. Wniosek, który wręczany jest szefowi odprowadzającego składki emerytalne, powinien zawierać dane rodzica i dziecka oraz informacje dotyczące długości urlopu. Należy wskazać jego długość oraz zaznaczyć czy był już w pewnej części wykorzystany na dane dziecko.