Urlop wychowawczy 2021 - jak złożyć wniosek? Warto się pośpieszyć

Z urlopu wychowawczego może skorzystać oboje rodziców lub sama matka czy sam ojciec. Celem tego rodzaju wolnego jest oczywiście osobista opieka nad dzieckiem. Warto zdecydować się na ten urlop, kiedy nie ma możliwości oddania maleństwa pod opiekę rodziny czy placówki typu żłobek. Do kiedy jest czas na wykorzystanie tego urlopu?

Urlop wychowawczy to forma wolnego, która pomaga wielu rodzicom w sytuacji, kiedy nikt inny nie może pomóc w opiece nad dzieckiem w czasie jego najmłodszych lat życia. Taka możliwość przysługuje rodzicom i opiekunom. Dzięki temu mogą być przy dziecku 24 godziny na dobę. W jaki sposób złożyć wniosek?

Urlop wychowawczy 2021: jakie warunki należy spełnić?

Rodzice lub opiekunowie, którzy chcą skorzystać z tego rodzaju wolnego muszą mieć na swoim koncie przepracowane minimum sześć miesięcy na podstawie umowy o pracę. Nie musi to być czas spędzony u obecnego pracodawcy. Liczy się cały staż. Można wówczas zawiesić pracę na etacie i poświęcić się wychowywaniu dziecka. Niestety osoby będące na zleceniu lub na umowie o dzieło nie mają takiego przywileju. Urlop wychowawczy przysługuje rodzicom dziecka, które nie ukończyło jeszcze 6. roku życia i nie poszło do przedszkola lub zerówki. Za ten rodzaj wolnego nie przysługuje żadne wynagrodzenie. Można za złożyć wniosek o zasiłek wychowawczy, który wynosi 400 zł lub podjąć dodatkową pracę, jeśli nie spełnia się warunków uprawniających do otrzymania dodatkowego wsparcia. Pomoc finansowa przysługuje rodzinom, w których dochód na jednostkę mieści się w limicie 674 zł. 

500 plus dla seniorów 500 plus dla seniora 2021. Trzeba spełnić warunki. Niektórzy będą rozczarowani

Wniosek o urlop wychowawczy: jak złożyć?

Na poinformowanie przełożonego o chęci skorzystania z urlopu wychowawczego są 3 tygodnie przed planowym okresem wolnym. Pracodawca nie może odmówić w takiej sytuacji. Wniosek, który wręczany jest szefowi odprowadzającego składki emerytalne, powinien zawierać dane rodzica i dziecka oraz informacje dotyczące długości urlopu. Należy wskazać jego długość oraz zaznaczyć czy był już w pewnej części wykorzystany na dane dziecko.

Emerytura stażowa - nowości 2021 Emerytury stażowe - nowości 2021. Minimum 35 lat pracy, a emerytura głodowa

Więcej o: