Dziedziczenie emerytury po rodzicach - istnieją pewne ograniczenia. Sprawdź, czy możesz liczyć na wsparcie

Dziedziczenie emerytury po rodzicach lub małżonku jest możliwe pod pewnymi warunkami, podobnie jest w przypadku rent. Do istotnych apspektów należą między innymi wysokość takiego świadczenia oraz wiek osoby, która miałaby otrzymać tego typu świadczenie. Poznaj ograniczenia dotyczące dziedziczenia emerytury.

Tylko określone osoby są uprawnione do korzystania z emerytury zmarłego członka rodziny. Prawo pozwala na taką możliwość pod pewnymi warunkami. Poniżej dowiesz się, czy jesteś w stanie skorzystać z takiej formy pomocy.

Zobacz wideo Sandra Kubicka: Podążam drogą Jennifer Lopez. Gdy przejdę na emeryturę, chciałabym opisać moje życie w książce

Dziedziczenie emerytury po rodzicach: jakie warunki należy spełnić?

Świadczenie emerytalne po zmarłej osobie może być odziedziczone, jeśli dana osoba spełnia określone warunki. Do korzystania z tego rodzaju wsparcia finansowego jest uprawniony małżonek, któremu przysługuje prawo alimentacyjne od osoby zostawiającej spadek. Warunek konieczny do odziedziczenia emerytury to ukończenie 50. roku życia w momencie, kiedy żona lub mąż umiera. Świadczenie emerytalne może być wówczas wypłacane w wysokości 85%. Jeżeli spadkobierca nie spełnia jednak takich warunków, może skorzystać z innej formy pomocy. Okresowa renta rodzinna przysługuje bowiem jednostkom bez źródła dochodu. Dzieci zmarłego również mogą liczyć na wsparcie - rentę rodzinną. Dotyczy to potomków, którzy nie osiągnęli jeszcze pełnoletności. Nie wliczają się do tego grona jednak dzieci, dla których zmarła osoba była częścią rodziny zastępczej oraz rodzinnego domu dziecka. Wysokość wsparcia również wynosi 85% świadczenia emerytalnego, które było wypłacane za życia rodzica. 

Urlop wychowawczy 2021: ile trwa? Jak się o niego starać? Urlop wychowawczy 2021 - jak złożyć wniosek? Warto się pośpieszyć

Dziedziczenie emerytury po rodzicach: a co z niepobranymi świadczeniami?

W sytuacji, kiedy zmarły nie zdążył pobrać świadczenia, mogą je otrzymać członkowie rodziny - współmałżonek lub dzieci, którzy prowadzili z daną osobą gospodarstwo domowe. Jeżeli nie ma osób z tej kategorii, automatycznie prawo do żądania tego świadczenia przechodzi do rodziny nietworzącej tego gospodarstwa. W przypadku braku i takich osób, mogą liczyć na wsparcie finansowe w postaci renty pozostali członkowie rodziny, którzy są do tego uprawnieni.

Zasiłek opiekuńczy Wniosek o zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje świadczenie? Nie każdy je otrzyma

Więcej o: