Tylko określone osoby są uprawnione do korzystania z emerytury zmarłego członka rodziny. Prawo pozwala na taką możliwość pod pewnymi warunkami. Poniżej dowiesz się, czy jesteś w stanie skorzystać z takiej formy pomocy.
Świadczenie emerytalne po zmarłej osobie może być odziedziczone, jeśli dana osoba spełnia określone warunki. Do korzystania z tego rodzaju wsparcia finansowego jest uprawniony małżonek, któremu przysługuje prawo alimentacyjne od osoby zostawiającej spadek. Warunek konieczny do odziedziczenia emerytury to ukończenie 50. roku życia w momencie, kiedy żona lub mąż umiera. Świadczenie emerytalne może być wówczas wypłacane w wysokości 85%. Jeżeli spadkobierca nie spełnia jednak takich warunków, może skorzystać z innej formy pomocy. Okresowa renta rodzinna przysługuje bowiem jednostkom bez źródła dochodu. Dzieci zmarłego również mogą liczyć na wsparcie - rentę rodzinną. Dotyczy to potomków, którzy nie osiągnęli jeszcze pełnoletności. Nie wliczają się do tego grona jednak dzieci, dla których zmarła osoba była częścią rodziny zastępczej oraz rodzinnego domu dziecka. Wysokość wsparcia również wynosi 85% świadczenia emerytalnego, które było wypłacane za życia rodzica.
W sytuacji, kiedy zmarły nie zdążył pobrać świadczenia, mogą je otrzymać członkowie rodziny - współmałżonek lub dzieci, którzy prowadzili z daną osobą gospodarstwo domowe. Jeżeli nie ma osób z tej kategorii, automatycznie prawo do żądania tego świadczenia przechodzi do rodziny nietworzącej tego gospodarstwa. W przypadku braku i takich osób, mogą liczyć na wsparcie finansowe w postaci renty pozostali członkowie rodziny, którzy są do tego uprawnieni.