Emerytura pomostowa nie przysługuje każdemu. Mogą się o nią ubiegać osoby, które wykonują pracę w specyficznych warunkach i o szczególnym charakterze, lecz co to oznacza? Poniżej przedstawiamy wymogi dotyczące emerytury pomostowej.
Pracownicy, którzy mają do czynienia z pracą powiązaną z występowaniem ryzyka, a co za tym idzie, mogą zaszkodzić swemu zdrowiu pomimo użycia środków zapobiegawczych, mają szansę na uzyskanie dodatkowego wsparcia finansowego. Ich zawód związany jest ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym i psychicznym, dużą presją oraz odpowiedzialnością. Osoba, która ubiega się o emeryturę pomostową powinna między innymi:
Wysokość tego świadczenia zależy od kapitału początkowego i zgromadzonych składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jedno jest pewne - emerytura pomostowa nie może być niższa od kwoty najniższej emerytury.
Po spełnieniu stawianych warunków należy złożyć do ZUS-u wniosek o emeryturę pomostową. Można wykonać tę procedurę stacjonarnie lub elektronicznie, osobiście lub przy pomocy pełnomocnika. Formularz jest dostępny na stronie www.zus.pl. Należy do niego dołączyć między innymi dokument dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych, potwierdzenie prowadzenia działalności, informację dotyczącą wysokości wynagrodzenia. Kiedy złożyć tego typu dokumentację? Nie wcześniej niż 30 dni przed zakwalifikowaniem się do otrzymania tego typu świadczeni lub przed planowanym przejściem na emeryturę.