Emerytura pomostowa jest tylko dla wybranych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Ten rodzaj świadczenia państwowego stanowi pomoc nie dla wszystkich. Dotyczy ona osób w wieku przedemerytalnym oraz emerytalnym. Nie są to jednak jedyne wymogi. Poznaj pozostałe warunki, które należy spełnić, aby otrzymać ten typ wsparcia finansowego.

Emerytura pomostowa nie przysługuje każdemu. Mogą się o nią ubiegać osoby, które wykonują pracę w specyficznych warunkach i o szczególnym charakterze, lecz co to oznacza? Poniżej przedstawiamy wymogi dotyczące emerytury pomostowej.

Zobacz wideo Szymon Hołownia odpowiada na pytania o program

Emerytura pomostowa - dla kogo jest przeznaczona?

Pracownicy, którzy mają do czynienia z pracą powiązaną z występowaniem ryzyka, a co za tym idzie, mogą zaszkodzić swemu zdrowiu pomimo użycia środków zapobiegawczych, mają szansę na uzyskanie dodatkowego wsparcia finansowego. Ich zawód związany jest ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym i psychicznym, dużą presją oraz odpowiedzialnością. Osoba, która ubiega się o emeryturę pomostową powinna między innymi:

  • być urodzona po 31 grudnia 1948 roku,
  • zajmować się pracą o szczególnym charakterze przez minimum 15 lat,
  • osiągnąć wiek 55 lat u kobiet lub 60 lat u mężczyzn,
  • mieć okres składkowy oraz nieskładkowy wynoszący od 20 lat u płci żeńskiej i od 25 lat u mężczyzn. 

Wysokość tego świadczenia zależy od kapitału początkowego i zgromadzonych składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jedno jest pewne - emerytura pomostowa nie może być niższa od kwoty najniższej emerytury.

Komu przysługuje urlop ojcowski? Ile trwa i kiedy złożyć wniosek?Urlop ojcowski 2021. Dodatkowe 2 tygodnie wolnego. Są jednak pewne warunki

Emerytura pomostowa - jak złożyć wniosek?

Po spełnieniu stawianych warunków należy złożyć do ZUS-u wniosek o emeryturę pomostową. Można wykonać tę procedurę stacjonarnie lub elektronicznie, osobiście lub przy pomocy pełnomocnika. Formularz jest dostępny na stronie www.zus.pl. Należy do niego dołączyć między innymi dokument dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych, potwierdzenie prowadzenia działalności, informację dotyczącą wysokości wynagrodzenia. Kiedy złożyć tego typu dokumentację? Nie wcześniej niż 30 dni przed zakwalifikowaniem się do otrzymania tego typu świadczeni lub przed planowanym przejściem na emeryturę.

Kalkulator emeryturyKalkulator emerytury. Od czego zależy wysokość emerytury

Więcej o: