Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski. Jeśli nie dotrzymasz terminu, dostaniesz 60 proc. zasiłku

Rodzice nowo narodzonego dziecka mogą liczyć łącznie na 52 tygodnie wolnego od pracy. Na to wolne składa się urlop macierzyński i rodzicielski. Ile trwa urlop macierzyński, a ile rodzicielski? Czy są płatne? Kiedy złożyć wniosek o urlop rodzicielski? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Pracująca i ubezpieczona kobieta w okresie ciąży i pierwszych miesiącach macierzyństwa może liczyć na wsparcie ustawodawcy. Przez czas, w którym świeżo upieczona mama nie pracuje, przysługuje jej zasiłek macierzyński wypłacany przez ZUS. Kobiety zatrudnione na podstawie umowy o pracę są w najlepszej sytuacji, ponieważ obejmuje je gwarancja zatrudnienia oraz długotrwały urlop - macierzyński, rodzicielski wychowawczy i okolicznościowy

Zobacz wideo Urlop macierzyński krok po kroku

Urlop macierzyński 2021. Ile trwa? 

Wymiar urlopu macierzyńskiego regulowany jest przez Kodeks pracy. Na jego długość wpływa liczba dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Najczęściej przy jednym porodzie rodzi się jedno dziecko, a więc matce przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego. Przy ciąży bliźniaczej urlop macierzyński trwa 31 tygodni, a matka trojaczków spędzi na nim 33 tygodnie. 

Urlop rodzicielski. Ile trwa? Czy ojciec też może się o niego ubiegać? 

Bezpośrednio po urlopie macierzyńskim wykorzystuje się zwykle urlop rodzicielski. Można nawet złożyć jeden wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski. Nie jest to jednak wymóg, gdyż urlop rodzicielski może być wykorzystywany w całości lub w częściach (nie można go podzielić na więcej niż cztery części) nie później niż do ukończenia przez dziecko 6 roku życia. O urlop rodzicielski może ubiegać się także ojciec. Zgodnie z Kodeksem pracy wymiar urlopu rodzicielskiego to 32 tygodnie w przypadku jednego dziecka albo 34 tygodnie przy dwojgu lub więcej dzieci. 

Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski. Kiedy go złożyć? 

Przepisy nie określają, w jakim terminie należy złożyć wniosek o urlop macierzyński, gdyż rozpoczyna się on najpóźniej automatycznie z dniem urodzenia dziecka. Kodeks pracy podaje jednak termin przekazania pracodawcy wniosku o urlop rodzicielski - taki wniosek powinno się złożyć do 21 dni po porodzie. To istotne, aby ustalić wysokość zasiłku macierzyńskiego. Jeśli kobieta zdecyduje się na urlop rodzicielski następujący bezpośrednio po macierzyńskim, przez cały czas trwania urlopów związanych z rodzicielstwem będzie otrzymywała 80 procent podstawy wymiaru zasiłku. Jeśli termin nie zostanie zachowany, wówczas wypłaty będą w wysokości: 100% w czasie trwania urlopu macierzyńskiego, a następnie 60% w podczas urlopu rodzicielskiego. 

Więcej o: