Emeryci składający czerwcowe świadczenia pełni obaw. Przez lata w związku z absurdalnym błędem w ustawie, otrzymywali niższe świadczenia od seniorów, którzy przechodzili na emeryturę w innym miesiącu. Czerwcowi emeryci byli stratni, ponieważ w przypadku tego miesiąca, kwota składek poddana ostatniej waloryzacji rocznej nie podlega dodatkowym waloryzacjom kwartalnym. To jedyny miesiąc, w którym świadczenie jest dodatkowo uzupełnione o waloryzację kwartalną. Zapowiedziano nowelizację ustawy. Co ustalono 24 czerwca i czy poszkodowani przez Państwo emeryci, otrzymają zwrot pieniędzy?
Czerwcowe emerytury nie dla wszystkich były sprawiedliwe. Emeryci składający wniosek w tym miesiącu, mogli otrzymać niższe świadczenia. Wszystko przez błąd w ustawie dotyczącej waloryzacji. Rząd postanowił naprawić to niedopatrzenie i 24 czerwca 2021 podjął się nowelizacji ustawy. To przeoczenie ustawodawcy, który miało duży wpływ na dochód wielu seniorów w naszym kraju. Różnica w świadczeniach mogła wynosić nawet 100 lub 200 złotych. Nowa ustawa, którą uchwalono, mówi o wskazaniu korzystnego systemu obliczeniowego. W ten sposób, w związku z waloryzacją, świadczenia emerytalne zostaną przyznawane wszystkim seniorom tak samo, niezależnie od miesiąca w roku.
Emeryci czerwcowi, których ominęła waloryzacja, domagają się zwrotu świadczeń. Nie jest to jednak takie łatwe. W ich obronie stanęła również opozycja, proponując poprawkę z wyrównaniem. Ma ona dotyczyć seniorów czerwcowych, którzy pobierali emerytury od czerwca 2009, do czerwca 2019. Sejm odrzucił poprawkę, tłumacząc to zbyt dużymi wydatkami, na które obecnie nie może sobie pozwolić. Póki co, seniorzy mogą składać wnioski o przyznanie emerytury, nie martwiąc się o różnicę wypłacanych świadczeń. Pod znakiem zapytania pozostaje jednak zwrócenie seniorom pieniędzy, których nie otrzymywali przez ewidentne niedopatrzenie rządu, które graniczy z absurdem.
Nowa ustawa, która uwzględnia emerytury czerwcowe, przewiduje też możliwość ubiegania się o rentę z tytułu niezdolności do pracy w przypadku, gdy niezdolność ta powstała w okresach pobierania świadczeń opiekuńczych, za które nie było obowiązku opłacania składek ubezpieczeniowych, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów. Obecnie możliwość ubiegania się o rentę jest ściśle związana z koniecznością opłacania składek, w terminie 18 miesięcy od ustania tego okresu. Zmianie nie ulegnie długość okresu zasiłkowego w przypadku ubezpieczenia. Wynosi 182 dni.