Emerytury stażowe. Od kiedy wejdą w życie? Po 35 latach pracy dostaniesz grosze

Od kiedy wejdą w życie emerytury stażowe? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Przejście na emeryturę niezależnie od wieku, jedynie po przepracowaniu wymaganej liczby lat wydaje się kuszącą opcją. Ale czy na pewno? Sprawdź najnowsze informacje o emeryturach stażowych.

Prezydent Andrzej Duda obiecywał w kampanii wyborczej, że wprowadzi emerytury stażowe. Kancelaria prezydenta podaje, że projekt jest w opracowaniu, jednak zainteresowani tematem skarżą się na opieszałość głowy państwa. Właśnie z tego powodu NSZZ "Solidarność" przygotowała obywatelski projekt emerytur stażowych. 

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

emerytura pomostowaEmerytura pomostowa jest tylko dla wybranych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Emerytury stażowe - najnowsze informacje. Po ilu latach można przejść na emeryturę stażową? 

W 2017 roku został ustanowiony nowy wiek emerytalny (a właściwie powróciliśmy do wieku emerytalnego sprzed zmian). W Polsce powszechny wiek emerytalny zróżnicowany jest ze względu na płeć - kobiety mogą przejść na emeryturę po ukończeniu 60 lat, a mężczyźni po ukończeniu 65. Projekt ustawy o emeryturach stażowych zakłada możliwość przejścia na emeryturę bez względu na wiek. Jedynym warunkiem będzie przepracowanie odpowiedniej liczby lat. "Solidarność" proponuje, aby kobiety mogły przejść na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, natomiast mężczyźni po 40. Prezydent w swoim projekcie ustawy dodaje kryterium wieku - kobiety uzyskiwałyby prawo do emerytury stażowej po ukończeniu 55 roku życia, natomiast mężczyźni po ukończeniu 60 lat.

Ile wyniesie emerytura stażowa? Świadczenie jest minimalne 

Pracownicy dostaną przywilej przejścia na emeryturę stażową, ale nie będzie to obowiązek. Całe szczęście, ponieważ projekt ustawy zakłada, że taka wcześniejsza emerytura będzie niższa niż emerytura minimalna, która teraz wynosi 1250 zł brutto. Jeśli pracownik liczy na godną emeryturę, to będzie musiał pracować dłużej. 

14. emerytura - ile netto? Kiedy seniorzy dostaną wypłatę czternastkiDziedziczenie emerytury po rodzicach - istnieją pewne ograniczenia. Czego dotyczą?

Emerytury stażowe. Od kiedy wejdą w życie? 

Nie wiadomo jeszcze kiedy i czy w ogóle emerytury stażowe wejdą w życie. "Solidarność" to jednak frakcja, która nie ma realnej siły na przegłosowanie projektu. Teoretycznie większe szanse ma projekt przygotowywany przez prezydenta, ale rząd cały czas próbuje przekonać pracowników, aby jak najpóźniej przechodzili na emerytury, więc działania zarówno "Solidarności", jak i prezydencki projekt ustawy mogą nie zyskać poparcia Sejmu. Inna sprawa, że priorytetem Andrzeja Dudy jest teraz walka z pandemią koronawirusa, więc nie wiadomo, czy prezydent w ogóle zgłosi swój projekt emerytur stażowych.  

Więcej o: