500 plus dla seniora. Nie wszyscy będą mogli skorzystać z pomocy. Warunki są kontrowersyjne

Od 2021 roku z programu 500 plus dla seniora mogą korzystać także emeryci. Okazuje się jednak, że warunki eliminują pewną grupę osób. Dlaczego niektórzy nie mogą liczyć na wsparcie ze strony państwa?

Od tego roku „500 plus" nabierze nowego znaczenia. Nie będzie dotyczyło jedynie dzieci, ale także emerytów. Program wspierający osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji istnieje już od 2019 roku i dotyczy wszystkich seniorów. W tym roku do kręgu włączono także osoby na emeryturze. Istnieją jednak pewne warunki, które budzą kontrowersję.

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

500 plus dla seniora. Jakie warunki trzeba spełniać, aby otrzymać świadczenie?

O świadczenie mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, ale także seniorzy, którzy są niezdolni do samodzielnej egzystencji lub ukończyły 75 lat i pobierają zasiłek pielęgnacyjny. Aby potwierdzić swoją sytuację, niezbędne będzie dostarczenie dokumentacji medycznej oraz inne dokumenty, które mogłyby mieć wpływ na rozpatrzenie wniosku. Będzie to m.in. dokumentacja z lecznicy rehabilitacyjnej lub zaświadczenie o stanie zdrowia.

Świadczenie pielęgnacyjneŚwiadczenie pielęgnacyjne. Czy możemy liczyć na zastrzyk gotówki?

Ponadto brane będą także pod uwagę wysokości świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych, w tym przypadku emerytura lub renta. Jeśli jej wysokość przekracza 1772,08 zł brutto, wniosek zapewne zostanie odrzucony. Co więcej, w tę kwotę nie jest wliczana renta rodzinna i zasiłek pielęgnacyjny. Wygląda więc na to, że osoby pobierające emeryturę o wysokości 1800 zł nie mogą ubiegać się o 500 plus dla seniora. W przypadku kiedy jednak nasze świadczenia finansowe nie przekraczają górnego progu, możemy śmiało próbować swoich sił i ubiegać się o wniosek.

emeryci, zdjęcie ilustracyjneEmeryci stracą na czerwcowych świadczeniach? Rząd podjął decyzję. To absurd!

500 plus dla seniora. Jakie wsparcie otrzymają emeryci?

Aby otrzymać pełne 500 zł, dochód osoby starającej się o świadczenie nie może przekraczać 1227,08 zł. Jeśli przewyższa tę kwotę, stosowana jest tzw. zasada „złotówka za złotówkę", która polega na odliczeniu od najwyższej kwoty świadczenia takiej sumy, która przekracza próg, np.  senior z emeryturą 14227,08 zł dostanie pomoc w postaci 300 zł.

Więcej o: