Ważne zmiany w programie "Dobry start". Jak teraz złożyć wniosek o 300 plus?

Zmiany w programie "Dobry start". Od lipca zmienią się zasady składania wniosków i wypłaty świadczenia 300 plus. Obsługą programu zajmie się teraz ZUS. Sprawdź, jak będzie wyglądało składanie wniosków.

Od 1 lipca 2021 zmieniają się zasady składania wniosków o dofinansowanie z programu "Dobry Start". Rada Ministrów 15 czerwca przyjęła projekt rozporządzenia, który ma ograniczyć kosztu obsługi programu. Teraz wnioski będzie można składać wyłącznie elektronicznie, a przyznawaniem świadczeń zajmie się ZUS

Zobacz wideo Katarzyna Hall: Szkoła powinna mieć możliwość elastycznego reagowania

Zmiany w programie "Dobry start". Wniosek o 300 plus złożysz tylko online

Już od 1 lipca br. nie będzie możliwe składanie papierowych wniosków o dofinansowanie z programu "Dobry start". Zmiany, które zaproponowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej mają na celu ograniczenie kosztów związanych z obsługą wniosków. Do tej pory około 30 procent osób składało wnioski w formie papierowej. Rezygnacja z takiej formy zredukuje koszty, a budżet państwa zaoszczędzi w ciągu najbliższych 10 lat około 488 mln złotych.

"Dobry start" - wniosek online 2021. Jak złożyć wniosek o 300 plus?

Wnioski w programie Dobry Start składamy od 1 lipca do 30 listopada wyłącznie online za pośrednictwem bankowości elektronicznej, Platformy Usług Elektronicznych ZUS, portalu Empatia - powiedziała we wtorek minister Marlena Maląg.

Obsługą programu będzie zajmował się od teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Składanie wniosków i przyznawanie świadczeń będzie odbywało się za pośrednictwem platformy Usług Elektronicznych. Wniosek o świadczenie "Dobry Start" można więc będzie teraz składać już tylko:

  • za pośrednictwem banków,
  • przez portal emp@tia,
  • za pośrednictwem PUE ZUS.

Wnioski o dofinansowanie można składać w terminie od 1 lipca do 30 listopada 2021 roku. Warto złożyć wniosek w lipcu lub sierpniu, ponieważ to daje gwarancję wypłaty świadczenia nie później niż do 30 września. Jeśli wniosek zostanie złożony we wrześniu, październiku lub listopadzie, to środki finansowe trafią do rodziny w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku. 

Program "Dobry start". Kto może ubiegać się o 300 plus?

Tak zwane 300 plus to świadczenie dla rodziców i opiekunów dzieci uczących się oraz dla pełnoletnich uczniów do 20 roku życia, którzy nie są już na utrzymaniu rodziców. Dzieciom niepełnosprawnym świadczenie wypłacane jest do ukończenia 24 roku życia. W ramach programu "Dobry start" wnioskodawcy co roku otrzymują jednorazowe dofinansowanie w wysokości 300 zł na każde dziecko, które rozpoczyna rok szkolny. Przy przyznawaniu świadczenia nie ma znaczenia dochód rodziny. 

Więcej o: