Spis powszechny przeprowadzany jest raz na dziesięć lat i obejmuje wszystkich, którzy stale lub tymczasowo zamieszkują terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Sprawdzane są informacje dotyczące m.in. aktywności ekonomicznej czy demografii. Tegoroczny spis wystartował już 1 kwietnia. Do kiedy mamy czas na to, aby się zapisać?
Tegoroczny spis powszechny rozpoczął się 1 kwietnia 2021 roku i planowo powinien trwać do 30 czerwca. Ze względu na okoliczności pandemii koronawirusa postanowiono jednak przedłużyć czas na wypełnienie formularza i ostatecznie termin końcowy przesunięto na 30 września 2021. Kogo dotyczy spis? Udział w nim jest obowiązkowy i zobowiązane do niego są wszystkie osoby fizyczne stale lub tymczasowo zamieszkujące mieszkania, budynki na terenie Polski oraz wszystkich osób fizycznych nieposiadających miejsca zamieszkania.
Zgodnie z ustaleniami Głównego Urzędu Statystycznego istnieją trzy sposoby wypełnienia formularza. Każdy z nich został dostosowany do różnych warunków domowych obywateli RP. Pierwszym z nich będzie internetowy spis powszechny. Aby wziąć w nim udział, należy zalogować się na stronie gus spis.gov.pl i zalogować się za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub numeru PESEL.
Kolejnym sposobem jest spis telefoniczny, którego możemy dokonać, dzwoniąc pod numer 22 279-99-99. Opcja ta jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00. Jeśli nie zdecydujemy się na żadną z metod, możemy spodziewać się telefonu od rachmistrza. Zwykle dzwonią z numeru 22-828-88-88 lub z numeru infolinii spisowej. Co w przypadku, w którym odmówimy wzięcia udziału w spisie? Możemy spodziewać się kary wynoszącej nawet do 5 tysięcy złotych.
W tegorocznym spisie powszechnym pojawiły się m.in. następujące pytania:
Pełną listę pytań możemy znaleźć na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego.