Profilaktyka 40 plus uchwalona! Nie każdy jednak będzie mógł otrzymać wsparcie medyczne. Jakie są warunki?

Profilaktyka 40 plus to program, który ma zachęcić Polaków do regularnych badań profilaktycznych. Nie każdy jednak dostanie szansę na wzięcie w nim udziału. Jakie są warunki 500 plus dla zdrowia?

500 plus na zdrowie oficjalnie uchwalone. Program Profilaktyka 40 PLUS, który ma być fundamentem dla odbudowania zdrowia Polaków po okresie pandemii, już wkrótce wejdzie w życie. Jakie są założenia programu i kto będzie mógł z niego skorzystać?

Zobacz wideo Magdalena Biejat o "Recepcie dla Polski"

Profilaktyka 40 plus. Na czym polega i co zmieni? 500 plus dla zdrowia promuje badania profilaktyczne

Pandemia zupełnie odmieniła naszą codzienność. I mowa tu nie tylko o prywatności czy spędzaniu czasu z rodziną. Poprzez utrudnione kontakty pacjent – lekarz wielu ludzi zrezygnowało z regularnych badań profilaktycznych. 500 plus dla zdrowia miało położyć temu kres.

Dzięki dobranemu dla Ciebie pakietowi badań laboratoryjnych będzie można oznaczyć czynniki ryzyka chorób lub wykryć objawy na wczesnym etapie, co znacznie przyspieszy proces diagnostyczny – pisze pacjent.gov.pl

Program obejmuje wszystkich Polaków po 40 roku życia. Dostaną oni szansę na jednorazowe skorzystanie z od 6 do 12 różnych rodzajów badań diagnostycznych w odpowiedniej placówce medycznej, która zgłosiła się do programu. Profilaktyka 40 plus rusza już 1 lipca 2021  i potrwa do 31 grudnia 2021. Mimo że program  zyskał miano "500 plus dla zdrowia" w rzeczywistości pakiet, który otrzymują od państwa pacjent, nie jest równy tej kwocie, więc nazwa pojawiła się jedynie przysłowiowo.

Epidemia koronawirusa wpłynęła na zmianę naszego stylu życia. Nagłe ograniczenie aktywności fizycznej oraz wzrost natężenia stresu spotęgował ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. W tym czasie zauważyliśmy mniejszą liczbę przeprowadzonych badań w porównaniu do poprzedniego roku, które umożliwiłyby ich wczesne wykrycie, dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie programu badań profilaktycznych 40 PLUS – mówi Adam Niedzielski

Profilaktyka 40 plus, czyli 500 plus dla zdrowia. Jak skorzystać z programu?  

Aby wziąć udział w programie umożliwiającym uzyskanie pakietu badań diagnostycznych, należy wypełnić odpowiednią ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta. Podajemy w niej informacje dotyczące swoich parametrów ciała. Po dokładnych obliczeniach system wygeneruje informacje o stanie zdrowia oraz ryzykach chorób. Na twój e-mail zostanie wysłane skierowanie na pakiet badań. Zapisz się do odpowiedniej placówki medycznej i umów na dogodny termin.

Więcej o: