Świadczenie przedemerytalne, znane także jako zasiłek przedemerytalny to forma pomocy od państwa niesiona starszym osobom, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego. Ma pełnić funkcję środków do życia w sytuacji, w której osoby te ze względu na wiek nie mogą znaleźć pracy. Trzeba jednak spełniać określone warunki weryfikujące słuszność pobierania świadczenia. Jakie?
Zgodnie z ustawą oraz informacjami podawanymi przez ZUS, aby możliwe było uzyskanie świadczenia, należy spełniać warunki wspólne oraz indywidualne. W ramy warunków wspólnych wchodzi pobieranie przez okres 180 dni zasiłku dla bezrobotnych oraz aktualny status osoby bezrobotnej. Ważne jest także to, aby w tym czasie nie pojawiła się sytuacja, w której osoba ubiegająca się o świadczenie odmówiła zaproponowanej ofercie zarobku. Wniosek musi zostać złożony w ciągu 30 dni od wydania dokumentu potwierdzającego poprzednie warunki.
Indywidualne kwestie obejmują wiek – w przypadku kobiet jest to 56 lat, a w przypadku mężczyzn 61 lat – oraz okres uprawniający do emerytury (analogicznie 20 lat i 25 lat pracy) w przypadku firmy, w której przepracowałeś przynajmniej 6 miesięcy, a zwolnienie związane było z jej upadkiem lub niewypłacalnością.
Inny przypadek dotyczy zwolnienia z pracy, które wynikało z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Tutaj także okres przepracowany w firmie powinien wynosić 6 miesięcy, jednak wiek oscyluje na krawędzi 55 lat i 60 lat, a staż pracy powinien wynosić 35 lat i 40 lat.
Do stażu pracy zaliczają się lata składkowe i nieskładkowe, ale okresy nieskładkowe nie mogą przekroczyć 1/3 okresów składkowych.
Od 1 marca 2021 do 28 lutego 2022 wynosi 1262,34 zł. Świadczenie podlega waloryzacji, której zasady przewidziane są w ustawie emerytalnej. Pamiętaj także o tym, aby poinformować organ rentowy o pobieraniu zasiłku przedemerytalnego oraz o jego wysokości. Poinformowanie ZUS-u o zatrudnieniu lub zawarciu umowy, na podstawie której jesteśmy objęci ubezpieczeniem społecznym, leży w obowiązkach pracodawcy i świadczeniobiorcy.