Wniosek o urlop wypoczynkowy 2021 - komu przysługuje? Niektórzy mogą spotkać się z odmową

Rozpoczęły się wakacje - w związku z tym wiele z nas wyjeżdża do ciepłych, często egzotycznych krajów lub przemieszcza się po naszym kraju. Osoby, które chcą odpocząć od pracy mogą złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy. Ile on trwa i jakie warunki trzeba spełnić?

Urlop wypoczynkowy to rodzaj wolnego, z którego najchętniej korzystają pracownicy. Warto go wcześniej zaplanować i poinformować o chęci brania wolnego pracodawcę, aby na przykład nie zaburzyć pracy zespołu i wyjechać na wczasy w najbardziej dogodnym terminie. Niektórzy jednak mogą spotkać się z odmową - jakiej sytuacji to dotyczy?

Zobacz wideo Joanna Przetakiewicz pochwaliła się widokami z jachtu

Wniosek o urlop wypoczynkowy 2021 - komu się należy i ile trwa?

Ten typ urlopu przysługuje osobom, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. W takiej sytuacji otrzymuje się prawo do wypoczynku od służbowych obowiązków. Pracownik, który ma staż krótszy niż 10 lat otrzymuje 20 dni wolnego w ciągu roku, z kolei osoba, która pracuje dłużej ma 26 dni do wykorzystania na odpoczynek. Staż obejmuje nie tylko czas spędzony w pracy, ale i przygotowanie do niej, na przykład naukę w szkole średniej, zawodowej, policealnej oraz szkole wyższej. Dni urlopowe można podzielić, a jeśli nie zostaną wykorzystane w ciągu bieżącego roku to w takim wypadku przechodzą one na kolejny. Urlop wypoczynkowy jest płatny, więc za dni wolne od pracy otrzymuje się pełne wynagrodzenie.

Wniosek o urlop wypoczynkowy 2021 - jak złożyć?

W momencie, kiedy mamy już zaplanowany wypoczynek, należy przejść do złożenia wniosku. Najbardziej popularną formą jest dokument pisemny, który pracownik przedstawia bezpośrednio u pracodawcy lub u przełożonego. Jest to uzależnione od struktury danej firmy. Możliwość skorzystania z wolnego w wyznaczonym terminie nie zawsze jest możliwa. To szef finalnie akceptuje bądź nie wybrany przedział czasu. Treść wniosku o urlop wypoczynkowy powinna być konkretna. Dołącza się do niego oczywiście dane firmy, pracodawcy oraz pracownika. 

Wniosek o urlop wypoczynkowy 2021 - odmowa

Nasze plany niestety nie w każdym przypadku mogą zostać zrealizowane. Wniosek o urlop wypoczynkowy może spotkać się z odmową, kiedy termin w pewnym stopniu będzie zaburzał pracę danej struktury lub w sytuacji, gdy pracownik będzie chciał zmienić datę wyjazdu po wcześniejszych ustaleniach. Należy zająć się takim wnioskiem odpowiednio wcześnie, aby uniknąć zbędnych komplikacji. 

Więcej o: