Zasiłek macierzyński 2021 - komu przysługuje? Nie każda matka może go otrzymać

Zasiłek macierzyński to rodzaj wsparcia, dzięki któremu matka może zapewnić swojemu dziecku lepszy byt. Tego typu pomoc finansową wypłaca się przy spełnieniu określonych warunków. Kto może ubiegać się o to świadczenie?

Zasiłku macierzyńskiego nie można otrzymać w dowolnym okresie. Należy spełnić pewne warunki. Posiadanie dziecka nie jest jedynym kryterium, na podstawie którego można otrzymać wsparcie finansowe. Sprawdź w jakich okolicznościach można ubiegać się o zasiłek macierzyński.

Zobacz wideo Czy Sandra Kubicka chce mieć dzieci? "Będę niesamowitą matką"

Kto wypłaca zasiłek macierzyński i jakie warunki należy spełnić?

Ten rodzaj wsparcia wypłacany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że należy posiadać aktualne ubezpieczenie zdrowotne. Zasiłek macierzyński przysługuje:

  • kobiecie, która urodziła i korzysta aktualnie z urlopu rodzicielskiego,
  • w przypadku adopcji dziecka, które nie ukończyło jeszcze siedmiu lat,
  • matce, która urodziła martwe dziecko,
  • w przypadku, kiedy niemowlę odeszło przed ósmym tygodniem życia.

Warunkiem koniecznym jest złożenie wniosku o urlop rodzicielski, ponieważ w czasie jego trwania, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca świadczenie. Przy umowie o pracę wynosi ono 100% dotychczasowego wynagrodzenia, natomiast w przypadku zlecenia wysokość wsparcia jest uzależniona od wysokości opłaconych składek zdrowotnych. 

Wniosek o zasiłek macierzyński - jak go złożyć?

Po spełnieniu powyższych warunków, można przejść do składania wniosku o zasiłek macierzyński. Jak to zrobić? W celu uzyskania tego świadczenia można wybrać trzy drogi: przez internet za pomocą profilu PUE ZUS, osobiście i drogą pocztową do dowolnej jednostki organizacyjnej ZUS. Pod uwagę brane są dokumenty typu: akt urodzenia dziecka, zaświadczenie lekarskie oraz wspomniany wniosek o urlop rodzicielski.

Kalkulator urlopu macierzyńskiego - ile dni trwa wolne od pracy?

Dzięki narzędziu, jakim jest kalkulator urlopu macierzyńskiego, można precyzyjnie ustalić, jaka będzie długość wolnego. Wskazuje datę rozpoczęcia i zakończenia tego przywileju. Jaki jest wymiar takiego urlopu?

  • 20 tygodni - kiedy rodzi się jedno dziecko przy jednym porodzie,
  • 31 tygodni - dwójka dzieci przy jednym porodzie,
  • 33 tygodnie - trójka dzieci przy jednym porodzie,
  • 35 tygodni - czwórka dzieci przy jednym porodzie,
  • 37 tygodni - piątka dzieci przy jednym porodzie.
Więcej o: