Rewolucje w emeryturach. Nie wszyscy zyskają na proponowanych zmianach

Nowy Ład przygotowany przez rząd Mateusza Morawieckiego zakłada ogromne zmiany w emeryturach. Wprowadzenie emerytur stażowych i zwolnienie z podatku dochodowego osób, które postanowią pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego, cieszą się aprobatą wielu grup społecznych. Kto skorzysta na planowanych zmianach?

Krajowy Plan Odbudowy ma wyznaczać cele związane z odbudową gospodarki po kryzysie wywołanym przez pandemię COVID-19. W pierwszym jego etapie rządzący planują wprowadzić reformy emerytalne, które mają dotyczyć obniżki lub zwolnienia z podatku, a także wprowadzić elastyczny wiek emerytalny. Co to oznacza dla Polaków? 

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Starsza kobietaOkresowa emerytura kapitałowa nie przysługuje wszystkim członkom OFE

Emerytury stażowe. Szansa na obniżenie wieku emerytalnego 

Emerytura stażowa była jedną z wyborczych obietnic Andrzeja Dudy. Zainteresowani tematem zarzucają jednak prezydentowi opieszałość i sami wzięli się za przygotowanie projektu ustawy o emeryturach stażowych. Oba projekty zakładają obniżenie wieku emerytalnego i wprowadzają możliwość przejścia na emeryturę po wypracowaniu odpowiedniej liczby lat. Z doniesień wynika jednak, że taka emerytura będzie minimalna i nie zapewni godnej egzystencji. 

Obniżenie wieku emerytalnego ma negatywny wpływ na gospodarkę 

Powszechny wiek emerytalny w Polsce jest jednym z najniższych w Europie. Obniżenie wieku emerytalnego z 67 lat wprowadzonego za rządów PO-PSL spowodowało niższe od i tak już niskich emerytur gwarantowanych przez system oparty na Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Niskie emerytury generują w konsekwencji dwa zjawiska. Pierwszym jest przechodzenie na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego, a następnie kontynuowanie pracy zawodowej, aby otrzymywać emeryturę i wynagrodzenie. Często wiąże się to ze zwolnieniem z pracy na jeden dzień, a po złożeniu wniosku o emeryturę, powrót na to samo stanowisko już ze statusem emeryta w ręku.

Drugim zjawiskiem jest odwlekanie przejścia na emeryturę. Osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, pracują dłużej, aby uzyskać wyższą emeryturę - zostanie ona wyliczona od wyższej podstawy i dzielona przez mniejszą liczbę miesięcy hipotetycznego życia. To oczywiście model korzystniejszy dla systemu emerytalnego. Dziura budżetowa w ZUS wynosi około 300 mld złotych i obecny system emerytalny w Polsce zmierza do zapaści, więc każdy senior pracujący dłużej i opłacający składki jest dla skarbu państwa na wagę złota. 

Kalkulator emeryturyKalkulator emerytury. Od czego zależy wysokość emerytury

Sprawiedliwy system emerytalny. Emerytury stażowe i zwolnienie z podatku pracujących seniorów

W związku z tym, że jedni zaczynają pracę zraz po ukończeniu szkoły zawodowej i najczęściej wykonują pracę fizyczną, a inni podejmują pracę dopiero po studiach i jest to na ogół praca umysłowa, należy dostosować wiek emerytalny do jednej i drugiej grupy. Nowy Polski Ład zakłada, że ci, którzy nie mają już siły pracować, będą mogli przejść na emeryturę stażową. Natomiast nie ma sensu wysyłać na emeryturę osób, które są w apogeum swoich możliwości i chcą dalej pracować. Dla tej grupy rządzący przygotowują zwolnienie z podatku dochodowego. Wydłużona aktywność zawodowa tej grupy skutkuje m.in. dłuższym okresem płacenia składek, czyli wyższą emeryturą, ale także wspiera system emerytalny oraz łata braki na stanowiskach specjalistów. 

Więcej o: