Urlop wypoczynkowy kodeks pracy: nadchodzi rewolucja. Czy urlop bez zgody pracownika jest możliwy?

Duża część społeczeństwa korzysta obecnie z urlopu wypoczynkowego. W celu uzyskania tego rodzaju wolnego należy przemyśleć datę wypoczynku i podać ją pracodawcy lub przełożonemu z odpowiednim wyprzedzeniem. Jakie zmiany w tym zakresie przewiduje kodeks pracy?

Najnowsze informacje dotyczące zmian w kodeksie pracy mogą Cię zaskoczyć. W niektórych przypadkach trzeba będzie spełnić nowe, ściśle określone warunki. Sprawdź propozycje modyfikacji w zakresie urlopu wypoczynkowego. 

Zobacz wideo Czas na urlop! Jak zabezpieczyć na ten czas swoje rośliny? Jak się spakować? Jak przechowywać pieniądze?

Urlop wypoczynkowy kodeks pracy: czego możemy się spodziewać?

Jak wiadomo, każdy z nas ma prawo do wypoczynku. Kontrowersje budzi jednak czas jego trwania. W nowych przepisach mogą się znaleźć zmiany takie jak:

  • wprowadzenie większej ilości dni urlopowych - na przykład 26 dni urlopu dla każdego, bez względu na czas spędzony w pracy,
  • rozszerzenie dni urlopowych przypadających na rok z 26 na 31 dla pracowników z 10-letnim stażem (przyczyną tej propozycji jest przemęczenie Polaków i wysoki, niepokojący poziom stresu),
  • urlop trwający łącznie 31 dni dla osób, które poświęciły 30 lat na pracę (wlicza się ten czas nie tylko okres zatrudnienia, ale i szkołę średnią, zawodową czy wyższą),

Zwiększenie ilości dni urlopowych wiąże się z wygenerowaniem nadprogramowych kosztów, co wzbudza sprzeciw u wielu pracodawców. Na oficjalne informacje musimy jednak trochę poczekać.

Czy urlop wypoczynkowy przepada? 

Martwisz się, że niewykorzystane dni urlopowe w danym roku po prostu przepadną? Spokojnie - czas wolny, który nie został spożytkowany, przechodzi na następny rok, dzięki czemu można mieć o wiele dłuższy urlop. Uwaga: jest czas na wykorzystanie zaległego urlopu do września, inaczej przepadnie.  Ten typ wolnego przysługuje osobom, które zostały zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Obecnie wygląda to następująco:

  • pracownik o stażu krótszym niż 10 lat otrzymuje 20 lat wolnego w ciągu roku,
  • pracownik o stażu dłuższym niż 10 lat otrzymuje 26 dni na odpoczynek.

Pamiętaj, że wybrany przez Ciebie termin może spotkać się z odmową, jeśli zaburza on pracę organizacji. Pracodawca wówczas musi zaproponować nową datę wypoczynku. Urlop wypoczynkowy, który jest zaległy może zostać udzielony bez naszej zgody. Pracodawca dysponuje taką możliwością tylko w przypadku tego typu wolnego. 

Więcej o: