Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski 2021 - jakie warunki trzeba spełnić? Pamiętaj o terminie

Z tego typu wolnego chętnie korzystają matki. Urlopy macierzyński i rodzicielski umożliwają na dodatkową opiekę nad dzieckiem podczas jego wczesnych lat życia. Długość tego rodzaju wolnego zależy od ilości posiadanych dzieci. Jak złożyć wniosek?

W sytuacji, kiedy pracownica urodziła dziecko, powinna wówczas złożyć wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski. Liczy się odpowiedni termin, ponieważ od niego właśnie zależy wysokość zasiłku macierzyńskiego. Poznaj szczegóły tego typu wolnego. 

Zobacz wideo Nowakowska i Włodarczyk zostaną mamami. Które gwiazdy także wylądują na porodówce w 2021 roku?

Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski 2021 - ile trwa czas wolny tego typu?

Okres przypadający na urlop macierzyński oraz rodzicielski wynosi 52 tygodnie. Przeważnie w przypadku pierwszego, wolne wynosi 20 tygodni, a drugiego - 32. Czas na wypoczynek można wydłużyć w zależności od ilości posiadanych potomków, wygląda to następująco:

Urlop macierzyński

  • 20 tyg. wolnego, kiedy urodzono jedno dziecko,
  • 31 tyg. wolnego, kiedy na świecie pojawiła się dwójka,
  • 33 tyg. - trójka,
  • 35 tyg. - czwórka,
  • 37 tyg. - piątka.

Urlop rodzicielski

  • 32 tyg. - jedno dziecko,
  • 34 tyg. - dwójka.

Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski 2021 - jak go złożyć?

Prawo do złożenia wniosku przysługuje maksymalnie od dnia porodu. Do rąk pracodawcy powinien on trafić w ciągu 21 dni od daty narodzin dziecka, w przeciwnym razie kwota zasiłku zostanie pomniejszona. W jaki sposób? Dokument złożony w terminie oznacza 80% podstawy wymiaru przez cały czas trwania urlopów, a po terminie równa się 100% wynagrodzenia przez 20 tyg. urlopu macierzyńskiego oraz 6 tyg. rodzicielskiego, końcówka tego urlopu będzie wiązała się z zasiłkiem w wysokości 60% wynagrodzenia. We wniosku należy zawrzeć między innymi: dane dziecka takie jak imię i nazwisko oraz datę narodzin, okres wykorzystania urlopów i oświadczenie informujące o tym, że drugi rodzic nie będzie korzystał z urlopu rodzicielskiego. 

Więcej o: