Wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego 2021 - na kogo czekają 2 tygodnie wolnego? Poznaj warunki

Z tego rodzaju wolnego coraz częściej korzystają panowie, którzy zostali ojcami. Ich liczba wzrasta z roku na rok. Urlop ojcowski przysługuje mężczyznom zatrudnionym na etacie oraz przedsiębiorcom. Poznaj warunki tego rodzaju wolnego.

Urlop dla taty cieszy się w dzisiejszych czasach dużą popularnością. Dużym udogodnieniem jest podzielenie czasu wolnego na dwie części i skorzystanie z nich w wybranym momencie. Co powinien zawierać wniosek o urlop ojcowski?

Zobacz wideo Lewandowscy i Szczęśni spędzają razem urlop na Mykonos

Wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego - poznaj warunki 

Ten typ wolnego trwa do dwóch tygodni. Jaki jest czas na skorzystanie z tego urlopu? Do momentu, kiedy dziecko ukończy dwa lata. Przysługuje on także w sytuacji, gdy nie upłynęły dwa lata od daty zatwierdzenia decyzji orzekającej przysposobienie potomka i nie dłużej niż do ukończenia przez niego siódmego roku życia. W przypadku odroczonego obowiązku chodzenia do szkoły, można skorzystać z urlopu do dnia 10 urodzin dziecka. O urlop może ubiegać się ojciec biologiczny, adopcyjny oraz taki, który nie zawarł formalnego związku z matką potomka. Do tego typu wolnego upoważnia umowa o pracę lub prowadzenie działalności gospodarczej. Koniecznym jest, aby ojciec podlegał ubezpieczeniu chorobowemu.

Wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego - gdzie go złożyć?

Ten rodzaj dokumentu wymaga formy pisemnej. Należy w nim uwzględnić:

  • miejscowość,
  • datę,
  • dane pracodawcy,
  • dane pracownika,
  • dane dziecka,
  • prośbę o udzielenie urlopu,
  • wymiar urlopu,
  • datę początku oraz końca wolnego.

Przygotowane dane należy przedstawić pracodawcy minimum siedem dni przed rozpoczęciem urlopu. Przedsiębiorca z kolei musi złożyć wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego - ile płatny jest ten rodzaj wolnego?

Czy ten rodzaj odpoczynku od pracy jest bezpłatny? Nie, ponieważ rodzicowi, który decyduje się na urlop ojcowski, przysługuje pełna kwota wynagrodzenia, czyli ojciec otrzymuje 100% podstawy wymiaru. Oblicza się wówczas kwotę wsparcia na podstawie średniej wysokości pensji wypłacanej w ciągu ostatniego roku.

Więcej o: