Zasiłek pielęgnacyjny 2021 mops: nie każdy otrzyma wsparcie. Poznaj warunki

Ten rodzaj świadczenia przyznaje się, aby częściowo pokryć wydatki, które wynikają z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej jednostki, kiedy samodzielna egzystencja nie jest możliwa. Kto dokładnie może starać się o tego typu wsparcie?

Z zasiłku pielęgnacyjnego mogą korzystać między innymi osoby niepełnosprawne, w tym dzieci oraz seniorzy. Ten typ świadczenia pomógł już wielu Polakom w ciężkiej sytuacji zdrowotnej. Jakie warunki trzeba dokładnie spełnić, aby otrzymać takie wsparcie finansowe? Ile ono wynosi?

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Zasiłek pielęgnacyjny 2021 mops - kto może się o niego ubiegać?

Z tego typu pomocy finansowej może skorzystać:

  • osoba niepełnosprawna powyżej 16 roku życia, która posiada stosowne orzeczenie,
  • osoba niepełnosprawna powyżej 16 roku życia, u której niepełnosprawność pojawiła się przed ukończeniem 21 roku życia,
  • osoba, która ukończyła 75 rok życia.

Co istotne - osoba, która jest uprawniona do otrzymywania dodatku pielęgnacyjnego nie może pobrać zasiłku pielęgnacyjnego.

buty na lato, zdjęcie ilustracyjne Te buty są idealne dla 50-tek! Wygodne, eleganckie, modne modele na upały

Zasiłek pielęgnacyjny 2021 mops - ile wynosi i czy wlicza się do dochodu?

Tego typu wsparcia nie wlicza się do dochodu rodziny. Wpływa jednak na sytuację finansową dziecka, ponieważ zgodnie z ustawą dotyczącą pomocy społecznej wchodzi w skład jego dochodu obok renty, dodatku dla sierot, dodatku pielęgnacyjnego oraz otrzymywanych alimentów. Warto pamiętać o tym, że zasiłek pielęgnacyjny jest zwolniony z PIT. Jeśli spełniło się jeden z powyższych warunków, można wypełnić taki wniosek i złożyć go w urzędzie gminy lub miasta, zgodnymi z naszym miejscem zamieszkania. Drugą drogą jest oczywiście forma online za pośrednictwem portalu Emp@tia. Aktualnie zasiłek wypłacany jest w wysokości 215,84 zł na miesiąc. Kwota wypłacana jest w kasie lub na konto bankowe. Co należy załączyć do wniosku?

  • kopię dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby uprawnionej,
  • kopię orzeczenia o niepełnosprawności,
  • zaświadczenie pochodzące z instytucji, która zapewnia utrzymanie.

TikTokerka z Rybnika pokazała, ile zapłaciła za zwykły chleb (zdjęcie iustracyjne) TikTokerka z Rybnika pokazała, ile zapłaciła za zwykły chleb. Paragony grozy nie tylko nad Bałtykiem

Więcej o: