Wcześniejsza emerytura nie oznacza ulgi dla każdego. Emeryci martwią się o swój portfel

Wcześniejsza emerytura budzi wiele kontrowersji wsród seniorów. Z jakiego powodu? Koncepcja Andrzeja Dudy oznacza dla pewnej części otrzymywanie groszy w ramach świadczenia emerytalnego. Poznaj najnowsze informacje w sprawie.

Wcześniejsza emerytura jest uzależniona od stażu pracy. Trzeba spędzić w niej wystarczającą ilość lat, aby móc szybciej przejść na odpoczynek. Nowe zmiany w systemie emerytalnym wzbudzają oburzenie wśród seniorów, ponieważ jak się okazuje, wysokość świadczenia przy przejściu na wcześniejszą emeryturę jest zaskakująco niska. Sprawdź nowości w tym temacie.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Wcześniejsza emerytura - możesz na nią przejść pod pewnym warunkiem

Na wcześniejszą emeryturę mogą przejść kobiety w wieku 55 lat, które mają za sobą staż o długości 35 lat. Mężczyźni z kolei skorzystają z tego rodzaju świadczenia po ukończeniu 60. roku życia i zarazem przepracowaniu 40 lat. Ten pomysł to prawdziwa rewolucja w systemie emerytalnym. Dlaczego budzi w seniorach tak skrajne emocje? Projekt o nazwie emerytury stażowe wiąże się z wcześniejszym przejściem na odpoczynek, ale jednocześnie niską kwotą świadczenia. Kobiety i mężczyźni bez odpowiedniego stażu otrzymają wsparcie finansowe niższe od minimalnego, które od 2018 roku wynosi 1029,80 zł. Jeżeli zatem dana osoba pragnie wyższej emerytury, będzie musiała pracować dłużej. Niektórzy seniorzy jednak nie mają siły na dłuższą pracę ze względu na pracę fizyczną, którą wykonywali przez większość życia. 

emeryci, zdjęcie ilustracyjneZasiłek pielęgnacyjny 2021 mops: nie każdy otrzyma wsparcie. Poznaj warunki

Wcześniejsza emerytura - kiedy złożyć wniosek?

Formularz dotyczący wcześniejszej emerytury jest dostępny do pobrania na stronie zus.pl. Dokumentem podstawowym jest oczywiście zaświadczenie od pracodawcy oraz potwierdzenie rozwiązania stosunku pracy. Komplet zaświadczeń należy złożyć stacjonarnie w wybranej jednostce ZUS lub poprzez stronę internetową. Można złożyć go już 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. W przypadku, kiedy dana osoba osiągnęła wiek emerytalny i wciąż pracuje, prawo do otrzymania świadczenia uzyskuje się następnego dnia po zakończeniu umowy o pracę.

ZUSUrlop bezpłatny. Czy podczas jego trwania jesteśmy objęci ubezpieczeniem?

Więcej o: