Wyprawka 300 plus 2021. Lepiej pospieszyć się ze składaniem wniosków

Od kiedy składać wniosek o 300 plus 2021? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, których dziecko we wrześniu rozpocznie kolejny rok szkolny. Im wcześniej złożysz wniosek, tym szybciej pieniądze trafią na twoje konto. Sprawdź, od kiedy i jak złożyć o dofinansowanie z programu "Dobry start".

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zmieniło zasady naboru wniosków o dofinansowanie z programu "Dobry start" na rok szkolny 2021/2022. Teraz o świadczenie będzie można ubiegać się tylko drogą elektroniczną, a ich weryfikacją i przyznawaniem zajmie się ZUS. Taka zmiana ma na celu ograniczenie kosztów związanych z obsługą wniosków. Dzięki temu budżet państwa w ciągu najbliższych 10 lat zaoszczędzi około 488 mln złotych. Od kiedy można składać wnioski? Jak to zrobić? Odpowiadamy.

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Wyprawka 300 plus 2021. Kto może ubiegać się o dofinansowanie? 

"Dobry start" to świadczenie, o które mogą ubiegać się rodzice bądź opiekunowie dzieci uczących się, a także pełnoletni uczniowie do 20 roku życia, jeżeli nie pozostają na utrzymaniu rodziców. Dzieciom niepełnosprawnym dofinansowanie wypłacane jest do 24 roku życia. Warto wspomnieć, że tak zwana wyprawka 300 plus nie przysługuje studentom. 

W ramach programu wnioskodawcy otrzymują co roku jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł na każde dziecko rozpoczynające rok szkolny. Co ważne, przy przyznawaniu dofinansowania nie jest brany pod uwagę dochód rodziny. 

Kiedy składać wniosek o 300 plus 2021? 

Wnioski o 300 plus można składać od 1 lipca do 30 listopada 2021 roku. Wniosek dobrze jest złożyć w lipcu lub sierpniu, ponieważ daje to gwarancję wypłaty świadczenia nie później niż do 30 września. Jeśli złożysz wniosek w terminie od września do listopada, to środki finansowe trafią do budżetu rodziny w przeciągu dwóch miesięcy od daty złożenia wniosku. 

ZUS. 300 plus 2021. Jak złożyć wniosek? Teraz zrobisz to tylko online m.in za pośrednictwem PUE ZUS

Rozpatrywaniem wniosków i wypłatą świadczeń będzie teraz zajmował się ZUS. Wniosek o 300 plus 2021 złożysz:

  • za pośrednictwem banku,
  • przez portal emp@tia,
  • za pośrednictwem PUE ZUS.
Więcej o: