Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zmieniło zasady naboru wniosków o dofinansowanie z programu "Dobry start" na rok szkolny 2021/2022. Teraz o świadczenie będzie można ubiegać się tylko drogą elektroniczną, a ich weryfikacją i przyznawaniem zajmie się ZUS. Taka zmiana ma na celu ograniczenie kosztów związanych z obsługą wniosków. Dzięki temu budżet państwa w ciągu najbliższych 10 lat zaoszczędzi około 488 mln złotych. Od kiedy można składać wnioski? Jak to zrobić? Odpowiadamy.
"Dobry start" to świadczenie, o które mogą ubiegać się rodzice bądź opiekunowie dzieci uczących się, a także pełnoletni uczniowie do 20 roku życia, jeżeli nie pozostają na utrzymaniu rodziców. Dzieciom niepełnosprawnym dofinansowanie wypłacane jest do 24 roku życia. Warto wspomnieć, że tak zwana wyprawka 300 plus nie przysługuje studentom.
W ramach programu wnioskodawcy otrzymują co roku jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł na każde dziecko rozpoczynające rok szkolny. Co ważne, przy przyznawaniu dofinansowania nie jest brany pod uwagę dochód rodziny.
Wnioski o 300 plus można składać od 1 lipca do 30 listopada 2021 roku. Wniosek dobrze jest złożyć w lipcu lub sierpniu, ponieważ daje to gwarancję wypłaty świadczenia nie później niż do 30 września. Jeśli złożysz wniosek w terminie od września do listopada, to środki finansowe trafią do budżetu rodziny w przeciągu dwóch miesięcy od daty złożenia wniosku.
Rozpatrywaniem wniosków i wypłatą świadczeń będzie teraz zajmował się ZUS. Wniosek o 300 plus 2021 złożysz: