Ekwiwalent za niewykorzystany urlop - kiedy jest wypłacany? Musisz spełniać te warunki

Do jednego z obowiązków pracodawcy należy wypłacenie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Pracownik może go otrzymać, jeśli spełnia określone warunki. Co do nich należy i kiedy wypłacany jest ekwiwalent?

Ekwiwalent, o którym mowa jest finansową rekompensatą za urlop wypoczynkowy, który nie został wykorzystany. Pracownik może go otrzymać pod pewnymi warunkami. Jakimi? Odpowiedź znajdziesz poniżej. 

Zobacz wideo Wiktoria Gąsiewska biega w bikini na plaży na Zanzibarze Wybierz serwis

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop - sprawdź, czy się kwalifikujesz

Czas wolny od pracy jest jednym z niezbywalnych praw pracownika. Nie można się go zrzec. Ustalony wymiar nie może zostać zmieniony przez pracodawcę. Zdarzają się sytuacje, kiedy urlop nie zostanie wykorzystany w ciągu roku - wówczas wolne dni przechodzą na kolejny. Należy wykorzystać zaległy czas na odpoczynek do 30 września. Na ekwiwalent z kolei mogą liczyć osoby, które nie mogły wziąć wolnego ze względu na wygaśnięcie umowy o pracę lub jej rozwiązanie i jednocześnie wtedy, kiedy nie jest planowana kontynuacja pracy w tym samym miejscu. W sytuacji, gdy stosunek o pracę trwa i planowane jest jego przedłużenie, nie można wypłacić tej należności, ponieważ urlop powinien zostać fizycznie wykorzystany. Wyjątek, kiedy nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu, szerzej omawia artykuł 171.3 kp. Zachodzi on w sytuacji, gdy pracodawca oraz pracownik chcą kontynuować współpracę, której dowodem będzie kolejna umowa zawarta bezpośrednio po rozwiązaniu pierwszej. Urlop będzie można wykorzystać przy nowym zatrudnieniu.

Lara Gessler przerwała wakacje nad Bałtykiem. Nie podobało jej się z dwóch powodówLara Gessler w najmodniejszej fryzurze tego sezonu. Curtain bangs odejmuje lat

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop - ile pieniędzy otrzymasz?

W celu obliczenia wysokości ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, należy posłużyć się współczynnikiem, który obowiązuje w roku jego wypłacenia. Pomaga w tym następująca metoda:

x = [365 dni - (liczba niedziel na dany rok + liczba sobót na dany rok + ilość dni świątecznych)]: 12

W bieżącym roku współczynnik równa się 21 dni. Wysokość wynagrodzenia brutto należy podzielić przez tę wartość w celu obliczenia należności za dzień pracy. 

Małgorzata Kożuchowska na wakacjachMałgorzata Kożuchowska pozuje w szortach na lato. Gdzie kupić podobne?

Więcej o: