Bon zasiedleniowy 2021- kto dostanie bezzwrotne dofinansowanie? Czeka prawie 11 tysięcy złotych

Bon zasiedleniowy 2021 - informacje. Jest to rodzaj wsparcia, który umożliwia godny start młodym osobom. Stawka jest bardzo atrakcyjna, dlatego też taka forma dofinansowania cieszy się dużym zainteresowaniem. Kto dokładnie może go otrzymać?

Dzięki temu rodzajowi wsparcia wiele młodych osób miało możliwość lepszego startu oraz realizacji własnych ambicji. Prawie 11 tysięcy złotych to kusząca stawka, dlatego też wiele osób ubiega się o bon zasiedleniowy. Można otrzymać ten typ dofinansowania pod pewnymi warunkami. Dowiedz się, czy możesz liczyć na taki dodatek.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Bon zasiedleniowy 2021 - czym jest i komu może pomóc?

To nic innego jak forma mobilizacji do pracy osób, które są bezrobotne do 30. roku życia. Takie jednostki otrzymują wówczas szansę na rozwój osobisty, budowanie własnej stabilizacji i realizację pomysłów, na przykład biznesowych. Dzięki bonowi można zapłacić za codzienne wydatki, które są związane ze zmianą miejsca zamieszkania oraz rozpoczęciem pracy u kogoś lub nad własnym projektem. Ten rodzaj dofinansowania nie wymaga szczegółowego rozliczania się w Urzędzie Pracy. Przed złożeniem wniosku należy określić kwotę i miesięczne wydatki w przybliżeniu.

Bon zasiedleniowy 2021 - sprawdź, czy spełniasz warunki

O bon mogą ubiegać się osoby, które jednocześnie:

  • nie ukończyły 30. roku życia,
  • zamierzają rozpocząć pracę lub założyć firmę, dzięki czemu będą otrzymywać przychód w wysokości minimalnej pensji brutto (przyszli przedsiębiorcy muszą zarabiać min. 2800 zł brutto)
  • mieć status osoby bezrobotnej.

Osoba spełniająca powyższe warunki powinna dodatkowo zmienić lokalizację na miejsce oddalone 80 km od aktualnego miejsca zamieszkania. Druga możliwość, dzięki której można otrzymać dofinansowanie to dojazd do pracy zajmujący minimum trzy godziny. Po otrzymaniu bonu, należy przez minimum sześć miesięcy pozostawać w zatrudnieniu. Można w tym czasie zmienić pracodawcę. Liczy się najbardziej czas spędzony w pracy

Bon zasiedleniowy 2021 - poznaj kwotę

Wysokość tego typu dofinansowania jest dobierana indywidualnie do każdego kandydata. Istnieje jednak górna granica - kwota nie może przekraczać 200% przeciętnego wynagrodzenia, czyli można w obecnym roku otrzymać maksymalnie 10915,96 zł. Jej wysokość zatwierdza finalnie Urząd Pracy. W przypadku, kiedy nie spełni się powyższych warunków, należy zwrócić część lub całą kwotę, dlatego warto przemyśleć ubieganie się o bon zasiedleniowy.

Więcej o: