Wniosek o urlop bezpłatny - ile trwa ten rodzaj wolnego? Niektórzy mogą stracić

Wniosek o urlop bezpłatny - aktualne informacje. Ten rodzaj wypoczynku jest wykorzystywany przez Polaków, ale należy liczyć się z jego konsekwencjami. Urlop tego typu może trwać długo. Ile czeka Cię wolnego i co za tym idzie?

Za urlop bezpłatny, jak sama nazwa wskazuje, nie przysługuje wynagrodzenie. Przeważnie ten rodzaj wolnego kojarzony jest z wypoczynkiem lub poświęcaniu się sprawom prywatnym. Długość urlopu jest uzależniona od stażu w pracy. Poznaj konsekwencje tego rodzaju wolnego.

Zobacz wideo Julia Wieniawa pojechała na wakacje. Nie spędza urlopu sama

Wniosek o urlop bezpłatny - poznaj czas trwania tego rodzaju wolnego

Ten typ urlopu może trwać bardzo długo w porównaniu do innych. Przepisy bowiem nie regulują jego maksymalnej długości. Zdarza się, że pracownik przebywa na takim urlopie kilka miesięcy lub nawet lat! Przy decydowaniu się na ten rodzaj wolnego, należy pamiętać, że urlop bezpłatny nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależne są świadczenia chorobowe. W trakcie wolnego pracownik może nabawić się choroby, w związku z czym otrzyma zwolnienie od lekarza. Nie przerywa ono jednak urlopu bezpłatnego. W przypadku kiedy pracodawca wyrazi zgodę na co najmniej trzy miesiące wolnego, ma prawo odwołać pracownika z tego rodzaju wolnego, jeśli jest na przykład pilnie potrzebny w pracy.

Wniosek o urlop bezpłatny - zobacz, co tracisz

Trzy miesiące wolnego od pracy brzmią atrakcyjnie, ale należy liczyć się z następującymi skutkami takiej decyzji:

  • wolne nie jest wliczane do stażu pracy oraz emerytury,
  • po upływie 30 dni pracownik nie jest uprawniony do korzystania z darmowej opieki zdrowotnej,
  • pracownik nie ma już możliwości na otrzymanie wynagrodzenia chorobowego, zasiłku oraz świadczenia rehabilitacyjnego.

Wniosek o urlop bezpłatny - gdzie go złożyć?

Wniosek powinien mieć formę pisemną. Pracownik po przygotowaniu takiego dokumentu, składa go u pracodawcy. Co istotne - nie trzeba uzasadniać wniosku o urlop bezpłatny. Pracodawca nie musi zgadzać się na taki urlop, ale warto podać przy tym konkretny powód odmowy. Częstą przyczyną takiej decyzji jest na przykład zbyt mała ilość osób w danej organizacji i co za tym idzie, brak zastępcy na zwalniane stanowisko. 

Więcej o: