Świadczenie rehabilitacyjne stanowi formę pomocy dla osób dotkniętych chorobą, która spowodowała niemożność kontynuacji zawodu. Jakie warunki dokładnie należy spełnić, aby je otrzymać? Odpowiedź poniżej.
Osoby, które są ubezpieczone w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i skorzystały z okresu pobierania innej formy pomocy, czyli zasiłku chorobowego mogą ubiegać się o ten rodzaj świadczenia pod warunkiem, że aktualny stan zdrowia uniemożliwia pójście do pracy. Podstawą przyznania tej formy wsparcia jest prognoza, która przewiduje powrót do pełnej sprawności po wdrożeniu dalszego leczenia. Świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane maksymalnie przez rok.
Wniosek należy złożyć do ZUS minimum sześć tygodni przed końcem pobierania zasiłku chorobowego. Należy do niego dołączyć:
Stan zdrowia osoby ubiegającej się o wniosek zatwierdza lekarz orzecznik i komisja lekarska ZUS w sytuacji, kiedy ubezpieczony sprzeciwił się orzeczeniu lekarskiemu.
To kwestia kluczowa, która wygląda następująco:
Ten rodzaj wsparcia przysługuje za każdy dzień, kiedy występuje niezdolność do wykonywania zawodu, bez wyłączania dni wolnych od pracy.