Świadczenie rehabilitacyjne - od czego zależy? Niektórzy mogą być rozczarowani

Zdarza się, że ze względu na stan zdrowia nie jesteśmy w stanie wykonywać zawodu. W tak cięzkiej sytuacji z pomocą przychodzi świadczenie rehabilitacyjne, które sfinansowało między innymi koszty leczenia wielu Polaków. Kto może się o nie ubiegać?

Świadczenie rehabilitacyjne stanowi formę pomocy dla osób dotkniętych chorobą, która spowodowała niemożność kontynuacji zawodu. Jakie warunki dokładnie należy spełnić, aby je otrzymać? Odpowiedź poniżej.

Zobacz wideo Anna Lewandowska pokazała swój cellulit. Odpowiada fance: Co z nim zrobić? To proste!

Świadczenie rehabilitacyjne - czy spełniasz te warunki?

Osoby, które są ubezpieczone w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i skorzystały z okresu pobierania innej formy pomocy, czyli zasiłku chorobowego mogą ubiegać się o ten rodzaj świadczenia pod warunkiem, że aktualny stan zdrowia uniemożliwia pójście do pracy. Podstawą przyznania tej formy wsparcia jest prognoza, która przewiduje powrót do pełnej sprawności po wdrożeniu dalszego leczenia. Świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane maksymalnie przez rok. 

Beata Tadla miała udar. Teraz szczerze o nim opowiedziała: 'Opadająca ręka, asymetria ust...' (zdjęcie ilustracyjne)Beata Tadla miała udar. Teraz szczerze o nim opowiedziała: "Opadająca ręka, asymetria ust..."

Świadczenie rehabilitacyjne - co powinien zawierać wniosek?

Wniosek należy złożyć do ZUS minimum sześć tygodni przed końcem pobierania zasiłku chorobowego. Należy do niego dołączyć:

  • informację z miejsca pracy, która ma formę wywiadu zawodowego, (nie jest ona wymagana, gdy niezdolność powstała po wygaśnięciu tytułu ubezpieczenia lub kiedy posiada się ubezpieczoną pozarolniczą działalność gospodarczą)
  • protokół informujący o przyczynie złej kondycji zdrowotnej,
  • stwierdzenie choroby przez inspektora sanitarnego.

Stan zdrowia osoby ubiegającej się o wniosek zatwierdza lekarz orzecznik i komisja lekarska ZUS w sytuacji, kiedy ubezpieczony sprzeciwił się orzeczeniu lekarskiemu.

Natalia SiwiecNatalia Siwiec podzieliła fanów swoją stylizacją. "Klapki obrzydliwe"

Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi?

To kwestia kluczowa, która wygląda następująco:

  • pierwsze trzy miesiące - 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego,
  • dalszy okres - 75% podstawy,
  • w przypadku niezdolności do pracy podczas ciąży - 100% podstawy.

Ten rodzaj wsparcia przysługuje za każdy dzień, kiedy występuje niezdolność do wykonywania zawodu, bez wyłączania dni wolnych od pracy.

Więcej o: