Umowa zlecenie a emerytura. Nie każdy emeryt otrzyma zastrzyk gotówki. Wszystko zależy od pracodawcy

Ile wynosi emerytura, zależy od warunków umowy. Umowa zlecenie a emerytura, to zależność mająca znaczny wpływ na pieniądze przyznawane seniorom. Emeryci mogą liczyć na zastrzyk gotówki, jeśli odprowadzane były składki. Komu przysługuje emerytura? Ile będzie wynosić?

Umowa zlecenie w Polsce często nazywana jest "umową śmieciową". Nie wymaga od zleceniodawcy tyle, co umowa pracę i często pozwala na brak okresu wypowiedzenia dla obydwu stron. Bywa, że nie wiąże się również z ubezpieczeniem, które jest kluczowe w przypadku przyszłych emerytur. Odprowadzanie składek przez pracodawcę ma bezpośredni wpływ na otrzymywanie świadczenia przez obywateli, w przypadku osiągnięcia wieku emerytalnego. Konieczne jest czytanie warunków umowy, nawet jeśli była to praca na umowie zleceniu, wykonywana przez krótki okres czasu. Każdy przepracowany dzień może wliczać się do późniejszego budżetu, pod warunkiem, że pracodawca wywiązał się z płacenia specjalnych składek.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami?

Ile wynosi wiek emerytalny? Rząd zdecydował, kiedy przechodzimy na emeryturę

Powszechny wiek emerytalny według najnowszych ustaleń wynosi 60 lat w przypadku kobiet, oraz 65 w przypadku mężczyzn. Obowiązuje on wszystkie osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku. Również możliwe jest również przejście na emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Dotyczy to osób wykonujących prace o szczególnym charakterze i w szczególnych warunkach. W ich przypadku wiek emerytalny jest zwykle niższy o 5 do maksymalnie 15 lat, względem powszechnego wieku emerytalnego. Osiągnięcie określonego wieku nie równa się otrzymaniu świadczenia emerytalnego. Niezbędne jest spełnienie kilku warunków, które mogą wiele osób zaskoczyć. 

Zasiłek rodzinny Zasiłek rodzinny 2021. Kwota zasiłku jest uzależniona od wieku dziecka

Komu przysługuje emerytura? Niestety, nie każdy emeryt ma powód do radości

Osiągnięcie wieku emerytalnego to nie jedyny warunek, aby cieszyć się spokojną starością w dostatku. Warunkiem jest przepracowanie chociaż jednego dnia na umowie o pracę, lub odprowadzanie składki z tytułu ubezpieczenia społecznego lub emerytalnego i rentowego. W ten sposób, Państwo nalicza nam określoną kwotę, która będzie wypłacana nam cyklicznie na emeryturze. Jeśli pracownik nie pracował nigdy na umowie o pracę, lub jego pracodawca, ani on sam nie odprowadzali składek emerytalnych, takie świadczenie może nie być zrealizowane, lub wynosić zaledwie kilka złotych. Aby przejść na emeryturę, niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Nie musi to jednak nastąpić w wieku 60, czy 65 lat. Jeśli emeryt odczuwa siłę i chęć do pracy, może nadal spełniać się zawodowo. Co więcej, po ukończeniu tego wieku, istnieje możliwość pracy i jednoczesnego pobierania świadczenia. 

Bon turystyczny 2021 Jak złożyć wniosek o bon turystyczny? Uzyskanie bonu zajmie ci kilka chwil

Ile emerytury po umowie zlecenie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Według nowych ustaleń rządzących, w art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o emeryturach i retach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia jest tzw. okresem składkowym i podlega ono wliczeniu do uprawnień emerytalnych byłego pracownika. Nowe warunki emerytury dotyczą również tych osób, które nie przystąpiły do żadnego z funduszy emerytalnych i nie wybrały żadnego Otwartego Funduszu Emerytalnego, a także tym, które do takich funduszy przystąpiły. Wysokość emerytury jest naliczana indywidualnie. Większą kwotę otrzymają ci emeryci, którzy mogą cieszyć się długim stażem pracy, opartym o umowę o pracę. Najmniejszym osoby, które nie odprowadzały składek, a także ich pracodawca nie zobowiązał się do ubezpieczenia pracownika. Wysokość składki emerytalnej i rentowej ustala się w oparciu o przychód z umowy zlecenia, czyli wynagrodzenia brutto, najczęściej wskazanego w treści umowy. Umowa zlecenie liczy się do emerytury tylko pod warunkiem, że zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom społecznym - emerytalnemu i rentowemu. Umowy należy czytać dokładnie już w momencie, kiedy rozpoczniemy swoją pierwszą pracę. Może mieć to ogromny wpływ na naszą przyszłość. 

Więcej o: