Emerytura bez podatku - najnowsze wiadomości. Część emerytów straci pieniądze

Nowy Ład przygotowywany przez rząd Mateusza Morawieckiego zakłada wiele zmian w systemie emerytalnym. Rządzący planują wprowadzić emerytury stażowe, emeryturę bez podatku oraz zwolnienie od podatku dochodowego osób, które postanowią pracować, mimo że osiągnęły powszechny wiek emerytalny, Kto na tym zyska, a kto straci?

Jedną ze zmian, którą rząd Mateusza Morawieckiego planuje wprowadzić w ramach tzw. Nowego Polskiego Ładu, jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych. Takie rozwiązanie wpłynie także na świadczenia, które otrzymują emeryci i renciści. Co to dla nich oznacza? 

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Emerytura bez podatku - najnowsze wiadomości. Kto zyska na planowanych zmianach? 

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych oznacza, że emeryci i renciści, których dochód nie przekracza 2500 zł brutto, nie będą musieli opłacać podatku dochodowego. To oznacza, że w kieszeni emerytów (a tych utrzymujących się za 2500 zł brutto jest w Polsce około 3,7 mln) zostanie ponad 1000 zł rocznie. 

Emerytura bez podatku - tabela. 

Brak podatku, to więcej pieniędzy w domowym budżecie. Według wyliczeń serwisu money.pl tabela emerytur wygląda następująco: 

Tabela emerytur, źródło obliczeń: money.plTabela emerytur, źródło obliczeń: money.pl redakcja kobieta.gazeta.pl

Oszczędności na poziomie 169 zł miesięcznie dają rocznie ponad 2000 zł - to prawie równowartość jednej emerytury. 

Emerytura bez podatku - najnowsze wiadomości. Część emerytów straci pieniądze

Część emerytów straci jednak na tej zmianie. Rząd zapowiedział, że nie będzie można odliczyć od podatku składki zdrowotnej, co w rezultacie oznacza, że zysk seniorów nie będzie aż tak wysoki. Najwięcej jednak stracą emeryci, którzy pobierają wysokie emerytury - około 5000 zł brutto wzwyż. Obecnie otrzymują 4 134 zł netto miesięcznie, a po reformie dostawaliby o 9 zł mniej. I im wyższa emerytura, tym większa różnica na niekorzyść seniorów.

Emerytura bez podatku, emerytura stażowa, zwolnienie z podatku PIT. Kiedy rząd planuje wprowadzenie zmian? 

Poza emeryturą bez podatku rząd planuje wprowadzić także emerytury stażowe, czyli świadczenia emerytalne dla osób, które nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego, ale mają przepracowaną odpowiednią liczbę lat. Inną propozycją partii rządzącej jest zwolnienie z podatku PIT osób, które zdecydują się pozostać czynni zawodowo, pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Kiedy mają zostać wprowadzone zmiany? Zgodnie z zapowiedzią Polskiego Ładu zmiany miałyby wejść w życie od początku 2022 roku.

Więcej o: