Kodeks pracy 2021: najnowsze zmiany w urlopach. Więcej wolnego tylko dla tej grupy

Wydłużony urlop marzy się niejednemu pracownikowi. Taka zmiana w kodeksie pracy może nastąpić jednak dla wybranych. Jakie warunki trzeba spełnić, aby cieszyć dodatkowymi dniami wolnymi? Poznaj najświeższe informacje w sprawie.

Prace rządu dotyczące regulacji urlopów nadal trwają. Na zwiększenie liczby dni urlopowych liczy wiele Polaków, dlatego z niecierpliwością wypatrują zmian w przepisach. Jedno jest pewne - nadchodzą zmiany. Sprawdź, czy kwalifikujesz się do grona szczęśliwców, którzy będą mogli mieć dłuższy urlop.

Zobacz wideo Marta Wierzbicka relacjonuje swoje wakacje na Seszelach

Kodeks pracy 2021: przed nami rewolucja w urlopach

Jakie zmiany mogą wystąpić w kodeksie pracy? Sprawdź propozycje:

  • pracownik otrzymuje 26 dni wolnego bez względu na długość stażu pracy,
  • liczba dni urlopowych wzrasta od 26 do 31 w ciągu roku (co budzi oburzenie wśród wielu pracodawców, ponieważ taka zmiana generuje dodatkowe koszty),
  • 31 urlopu przypada na pracownika, którego staż pracy wynosi 30 lat,
  • wzrost z 26 do 31 dni urlopowych dla pracowników o 10-letnim doświadczeniu zawodowym (Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych jest zdania, że Polacy doświadczają wysokiego stresu wskutek przepracowania).

Jak sytuacja z urlopami wygląda obecnie? Mamy do czynienia z 26 dniami urlopowymi dla pracowników ze stażem 10-letnim. Co składa się na ten okres? Nie tylko czas spędzony w pracy, ale i szkołę średnią, zawodową i uczelnię wyższą. Nadal trwają rozmowy związków zawodowych oraz przedsiębiorców dotyczące wprowadzenia zmian do kodeksu pracy. Temat budzi poruszenie wśród Polaków. Na oficjalne informacje musimy jeszcze poczekać.

Kodeks pracy: ekwiwalent za urlop 2021

Czym jest powyższy ekwiwalent? Finansową rekompensatą za niewykorzystane dni w 2021 roku. Często mają miejsce sytuacje, kiedy dni wolne nie zostaną wykorzystane i wówczas przechodzą na kolejny rok. Są ważne do 30 września. Ekwiwalent pomoże osobom, które nie wzięły wolnego ze względu na wygaśnięcie umowy o pracę, jej rozwiązanie oraz zakończenie współpracy pomiędzy stronami. Jak obliczyć wysokość wsparcia finansowego? Następującym wzorem:

x = [365 dni - (liczba niedziel na dany rok + liczba sobót na dany rok + ilość dni świątecznych)]: 12

Więcej o: