500 plus na zdrowie - pakiet badań niestety nie dla wszystkich. Sprawdź warunki

500 plus na zdrowie to program, za pomocą którego pewne osoby mogą zostać objęte regularnymi badaniami profilaktycznymi. W związku z pandemią COVID-19 wielu z nas zapomniało o innych dolegliwościach zdrowotnych, które również mogą być groźne. Od teraz będzie można uzyskać wsparcie finansowe na badania.

W celu zakwalifikowania się do programu 500 plus na zdrowie, należy spełnić kilka warunków. Niestety nie każdy będzie mógł otrzymać dodatkowe środki do celów profilaktycznych. Poznaj warunki tego programu i sprawdź, czy możesz liczyć na pomoc finansową. 

Zobacz wideo 500 plus. Ważna zmiana terminu składania wniosków

500 plus na zdrowie - kto może skorzystać z tego programu?

Pandemia COVID-19 zmieniła nasze życie o 180 stopni, co komentuje również minister zdrowia Adam Niedzielski:

Epidemia koronawirusa wpłynęła na zmianę naszego stylu życia. Nagłe ograniczenie aktywności fizycznej oraz wzrost natężenia stresu spotęgowały ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. W tym czasie zauważyliśmy mniejszą liczbę przeprowadzonych badań w porównaniu do poprzedniego roku, które umożliwiłyby ich wczesne wykrycie, dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie programu badań profilaktycznych 40 plus.

Ten program to rodzaj wsparcia dla Polaków, którzy znajdują się w grupie powyżej 40. roku życia. Pakiet badań laboratoryjnych umożliwi przyśpieszenie diagnostyki poprzez na przykład analizę objawów we wczesnym stadium rozwoju.

Profilaktyka 40 plus 2021 to bezpłatne pakiety badań. Jest  jeden haczykProfilaktyka 40 plus 2021 to bezpłatne pakiety badań. Jest jeden haczyk

500 plus na zdrowie - jakie badania będzie można wykonać?

Polakowi, który ukończył 40 lat przysługuje jednorazowy dostęp do pakietu badań diagnostycznych. Obejmuje on od 6 do nawet 12 różnych badań. Wyróżnia się trzy pakiety:

  • Kobieta i mężczyzna: pomiar masy ciała, wzrostu, ciśnienia tętniczego, obwodu w pasie, BMI oraz analizę rytmu serca.
  • Kobieta: morfologia, badanie cholesterolu, stężenie poziomu glukozy, oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c, analizę moczu, kreatyniny, stężenia kwasu moczowego oraz krwi utajonej w kale. 
  • Mężczyzna: morfologia, badanie cholesterolu, glukozy, hemoglobiny, kreatyniny, moczu, kwasu moczowego, krwi utajonej w kale oraz PSA.

Kodeks pracy 2021: najnowsze zmiany w urlopach. Więcej wolnego tylko dla tej grupyKodeks pracy 2021: najnowsze zmiany w urlopach. Więcej wolnego tylko dla tej grupy

500 plus na zdrowie - zapisy 

Po 1 lipca 2021 roku należy uzupełnić ankietę w IPK, czyli Internetowym Koncie Pacjenta. Jej wypełnienie skutkuje otrzymaniem skierowanie w wersji elektronicznej, które upoważnia do przeprowadzenia badań diagnostycznych. Należy następnie zapisać się na wizytę w placówce realizującej diagnostykę w ramach programu 500 plus na zdrowie. Co w przypadku, kiedy pacjent nie korzysta z IPK? Można wówczas zapisać się na badania za pośrednictwem infolinii Domowej Opieki Medycznej.

Więcej o: