500 plus na zdrowie - pakiet badań niestety nie dla wszystkich. Sprawdź warunki

500 plus na zdrowie to program, za pomocą którego pewne osoby mogą zostać objęte regularnymi badaniami profilaktycznymi. W związku z pandemią COVID-19 wielu z nas zapomniało o innych dolegliwościach zdrowotnych, które również mogą być groźne. Od teraz będzie można uzyskać wsparcie finansowe na badania.

W celu zakwalifikowania się do programu 500 plus na zdrowie, należy spełnić kilka warunków. Niestety nie każdy będzie mógł otrzymać dodatkowe środki do celów profilaktycznych. Poznaj warunki tego programu i sprawdź, czy możesz liczyć na pomoc finansową. 

Zobacz wideo 500 plus. Ważna zmiana terminu składania wniosków

500 plus na zdrowie - kto może skorzystać z tego programu?

Pandemia COVID-19 zmieniła nasze życie o 180 stopni, co komentuje również minister zdrowia Adam Niedzielski:

Epidemia koronawirusa wpłynęła na zmianę naszego stylu życia. Nagłe ograniczenie aktywności fizycznej oraz wzrost natężenia stresu spotęgowały ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. W tym czasie zauważyliśmy mniejszą liczbę przeprowadzonych badań w porównaniu do poprzedniego roku, które umożliwiłyby ich wczesne wykrycie, dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie programu badań profilaktycznych 40 plus.

Ten program to rodzaj wsparcia dla Polaków, którzy znajdują się w grupie powyżej 40. roku życia. Pakiet badań laboratoryjnych umożliwi przyśpieszenie diagnostyki poprzez na przykład analizę objawów we wczesnym stadium rozwoju.

500 plus na zdrowie - jakie badania będzie można wykonać?

Polakowi, który ukończył 40 lat przysługuje jednorazowy dostęp do pakietu badań diagnostycznych. Obejmuje on od 6 do nawet 12 różnych badań. Wyróżnia się trzy pakiety:

  • Kobieta i mężczyzna: pomiar masy ciała, wzrostu, ciśnienia tętniczego, obwodu w pasie, BMI oraz analizę rytmu serca.
  • Kobieta: morfologia, badanie cholesterolu, stężenie poziomu glukozy, oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c, analizę moczu, kreatyniny, stężenia kwasu moczowego oraz krwi utajonej w kale. 
  • Mężczyzna: morfologia, badanie cholesterolu, glukozy, hemoglobiny, kreatyniny, moczu, kwasu moczowego, krwi utajonej w kale oraz PSA.

500 plus na zdrowie - zapisy 

Po 1 lipca 2021 roku należy uzupełnić ankietę w IPK, czyli Internetowym Koncie Pacjenta. Jej wypełnienie skutkuje otrzymaniem skierowanie w wersji elektronicznej, które upoważnia do przeprowadzenia badań diagnostycznych. Należy następnie zapisać się na wizytę w placówce realizującej diagnostykę w ramach programu 500 plus na zdrowie. Co w przypadku, kiedy pacjent nie korzysta z IPK? Można wówczas zapisać się na badania za pośrednictwem infolinii Domowej Opieki Medycznej.

Więcej o: