W celu zakwalifikowania się do programu 500 plus na zdrowie, należy spełnić kilka warunków. Niestety nie każdy będzie mógł otrzymać dodatkowe środki do celów profilaktycznych. Poznaj warunki tego programu i sprawdź, czy możesz liczyć na pomoc finansową.
Pandemia COVID-19 zmieniła nasze życie o 180 stopni, co komentuje również minister zdrowia Adam Niedzielski:
Epidemia koronawirusa wpłynęła na zmianę naszego stylu życia. Nagłe ograniczenie aktywności fizycznej oraz wzrost natężenia stresu spotęgowały ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. W tym czasie zauważyliśmy mniejszą liczbę przeprowadzonych badań w porównaniu do poprzedniego roku, które umożliwiłyby ich wczesne wykrycie, dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie programu badań profilaktycznych 40 plus.
Ten program to rodzaj wsparcia dla Polaków, którzy znajdują się w grupie powyżej 40. roku życia. Pakiet badań laboratoryjnych umożliwi przyśpieszenie diagnostyki poprzez na przykład analizę objawów we wczesnym stadium rozwoju.
Polakowi, który ukończył 40 lat przysługuje jednorazowy dostęp do pakietu badań diagnostycznych. Obejmuje on od 6 do nawet 12 różnych badań. Wyróżnia się trzy pakiety:
Po 1 lipca 2021 roku należy uzupełnić ankietę w IPK, czyli Internetowym Koncie Pacjenta. Jej wypełnienie skutkuje otrzymaniem skierowanie w wersji elektronicznej, które upoważnia do przeprowadzenia badań diagnostycznych. Należy następnie zapisać się na wizytę w placówce realizującej diagnostykę w ramach programu 500 plus na zdrowie. Co w przypadku, kiedy pacjent nie korzysta z IPK? Można wówczas zapisać się na badania za pośrednictwem infolinii Domowej Opieki Medycznej.