Właśnie wystartował program „Profilaktyka 40 plus", który gwarantuje dostęp do bezpłatnego pakiety badań diagnostycznych wszystkim Polakom po czterdziestym roku życia. Pandemia koronawirusa całkowicie zaburzyła nasz sposób myślenia o życiu, a kwestia zdrowia ograniczyła się wyłącznie do testów przeciwko COVID -19. Czy nowy pomysł rządu przywróci dawny ład? Taki jest plan. Sprawdź, co zrobić, aby wziąć udział w programie i gdzie wykonać badania.
Już w kwietniu minister Adam Niedzielski zapowiedział plany wprowadzenia tak zwanego „500 plus dla 40-latków". Ma on być dla Polaków swego rodzaju zapewnieniem ochrony zdrowotnej i profilaktyczną ręką na pulsie w sprawach niecierpiących zwłoki:
Epidemia koronawirusa wpłynęła na zmianę naszego stylu życia. Nagłe ograniczenie aktywności fizycznej oraz wzrost natężenia stresu spotęgowały ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. W tym czasie zauważyliśmy mniejszą liczbę przeprowadzonych badań w porównaniu do poprzedniego roku, które umożliwiłyby ich wczesne wykrycie, dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie programu badań profilaktycznych 40 plus.
Program ma być początkiem działań naprawczych w kwestii szkód medycznych, które pozostawiła po sobie pandemia. Ma także zapoczątkować w Polakach przygotowania do potencjalnych zagrożeń pandemicznych w przyszłości. „500 plus dla 40-latków" może otrzymać każda osoba, która ukończyła 40 rok życia, a przeprowadzone badania oznaczą ryzyko chorób lub wykryć ich wczesne stadium. Jak się zapisać?
Zgodnie z informacjami podanymi na stronie gov.pl, jedyną rzeczą, jaką musimy zrobić, jest wypełnienie ankiety znajdującej się na Internetowym Koncie Pacjenta, która określi, jakie badania powinniśmy wykonać. Po tym kroku wystawione zostanie e-skierowanie, z którym należy się zgłosić do jednej z placówek realizujących program. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie skorzystać z internetowego rozwiązania, dostępna będzie także infolinia pod numerem 22-735-39-53.
Istnieją trzy pakiety badań diagnostycznych, które obejmuje program. Jeden jest dedykowany wyłącznie kobietom, drugi mężczyznom, a trzeci uznany został jako pakiet wspólny. Pakiet, który otrzymamy to rozwiązanie jednorazowe.
Pakiet diagnostyczny dla kobiet:
Pakiet diagnostyczny dla mężczyzn:
Pakiet wspólny: