Rachmistrzowie spotykają się z wieloma nieprawidłowościami podczas weryfikacji uzupełnionego spisu powszechnego. Do tej pory w badaniu wzięło udział 13,5 mln osób, czyli w przybliżeniu 35% zobowiązanych. Czas na uzupełnienie dokumentu jest do 30 września 2021.
Można wziąć udział w spisie drogą internetową, telefoniczną lub bezpośrednią, która polega na rozmowie z rachmistrzem. Osoby o takiej specjalizacji zaczęli pracę w terenie już tydzień temu. Napotykają na swojej drodze problemy takie jak: fałszywy numer telefonu oraz nieaktualne dane dotyczące zamieszkania i życia danej jednostki. Uzupełnianie spisu w sposób niewłaściwy skutkuje opóźnieniem pracy. Zdarzają się osoby, które zatają dane innych osób, zamieszkujacych pod tym samym adresem. Stan zdrowia czy związek to również obszary wielu komplikacji. Spis powszechny jest obowiązkowy, a odmowa przystąpienia do niego lub podanie fałszywych informacji grozi karą. O wysokości sankcji decyduje sąd. Grzywna może wynieść 5 tys. złotych. Artykuł 56 ustawy mówi o tym, że nieprawdziwe dane statystyczne mogą grozić pozbawieniem wolności do nawet dwóch lat.
W celu wzięcia udziału w spisie powszechnym należy wybrać jedną z powyższych dróg. Przykładowo samospis internetowy zawiera dane jednostki wraz ze szczegółowo omówionymi etapami, po których widać potwierdzenie wypełnionych przez nas kroków na stronie spis.gov.pl. Ta możliwość jest szybka i w dodatku upoważnia do wzięcia udziału w loterii spisowej. Zgłoszenia do tego typu losowania są przyjmowane do 7 lipca 2021 roku, więc zostało niewiele czasu.