Kodeks pracy 2021: dłuższy urlop nie dla każdego! Sprawdź warunki

Kto nie chciałby mieć dłuższego urlopu? Taka zmiana w zakresie dni wolnych może zajść pod pewnymi warunkami. Nie wszyscy będą mogli cieszyć się tym przywilejem. Poznaj warunki oraz inne zmiany dotyczące kodeksu pracy 2021.

Regulacja urlopów to temat, nad którym nadal pracuje rząd. Wiele Polaków nie może doczekać się zmian w przepisach, ponieważ propozycja wydłużeni ilości dni urlopowych brzmi bardzo atrakcyjnie. Sprawdź, czy spełniasz warunki, dzięki którym można będzie skorzystać z dłuższego urlopu.

Zobacz wideo Marta Wierzbicka relacjonuje swoje wakacje na Seszelach

Kodeks pracy 2021: nadchodzą zmiany w urlopach

Jakich zmian w kodeksie pracy można się spodziewać? Przeczytaj poniższe propozycje:

  • otrzymanie 26 dni wolnego bez względu na staż pracy,
  • wzrost ilości dni urlopowych z 26 do 31 na rok (ta propozycja budzi poruszenie wśród pracodawców, ponieważ ze zmianą są związane dodatkowe koszty),
  • przy stażu pracy wynoszącym 30 lat przypada 31 dni urlopu,
  • wzrost ilości dni urlopowych z 26 do 31 dla osób z 10-letnim doświadczeniem zawodowym (Polacy wskutek natłoku obowiązków są przemęczeni i mocno zestresowani, co jest obserwacją Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych).

Obecnie sytuacja z urlopami wygląda następująco: 26 dni wolnego przysługuje pracownikom ze stażem wynoszącym minimum 10 lat. Ten okres obejmuje czas spędzony w pracy, szkołę średnią, zawodową oraz wyższą. Do tej pory trwają dyskusje między innymi związków zawodowych i przedsiębiorców na temat zmian w kodeksie pracy. Temat porusza wielu Polaków, ale na oficjalne zmiany musimy jeszcze poczekać.

Kodeks pracy 2021: czy możesz skorzystać z ekwiwalentu?

Ekwiwalent to nic innego jak rekompensata finansowa za dni urlopowe, z których się nie skorzystało w minionym roku. Taka sytuacja ma miejsce powszechnie i wówczas urlopy są przekładane na następny rok, więc nie przepadają. Pod warunkiem, że zostaną wykorzystane do 30 września. Ten rodzaj wsparcia przysługuje jednostkom, które nie mogły wziąć wolnego z powodu wygaśnięcia umowy o pracę lub jej rozwiązania. 

Więcej o: