Emerytury stażowe nowości: wiek nie ma znaczenia. Zmiany dotyczą wszystkich!

Obecnie szeroko komentuje się temat emerytur stażowych, które miały być dla osób przed wiekiem emerytalnym. Nie mniej gorącym tematem jest także zwolenienie z podatku dochodowego dla wybranych. Jakie są nowości w sprawie?

Oba tematy budzą obecnie poruszenie wśród Polaków. Reformy dotyczące emerytury planowane są w pierwszej kolejności. Zgodnie z deklaracją premiera Mateusza Morawieckiego, ustawy zostaną uchwalone w przeciągu pierwszych 100 dni od momentu realizacji Nowego Ładu. Czego można się spodziewać?

Zobacz wideo Donald Tusk odpowiada na pytanie TVP Info. "Moje nazwisko..."

Emerytury stażowe nowości: zmiany powodują dwie tendencje

Wprowadzenie emerytur stażowych było jedną z obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy. Wielu Polaków jest zawiedzionych tym, że dane słowo nie zostało dotrzymane. Wyborcy wspólnie planują działania, aby doprowadzić do realizacji korzystnych dla nich ustaleń. Obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn spotkało się z akceptacją wielu osób. Nieco później dotarła do nich informacja o niższych świadczeniach ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynikających z tej zmiany. W związku z tym dochodzi do występowania jednocześnie następujących zjawisk:

  • po osiągnięciu wieku emerytalnego przechodzi się na emeryturę i kontynuuje pracę w zawodzie w celu otrzymywania emerytury oraz wynagrodzenia,
  • po osiągnięciu wieku emerytalnego odwleka się złożenie wniosku o emeryturę ze względu na strach przed niskim świadczeniem (każdy miesiąc spędzony w pracy oznacza wyższą emeryturę).

Emerytury stażowe nowości: co z podatkiem PIT?

Sugestie dotyczące ograniczenia aktywności zawodowej u emerytów poprzez ustalenie limitu dochodu pojawiały się już dawno. Dyskusji były poddawane składki emerytalne czy 10 000+. Dość gorącym tematem jest zmiana wynikająca z Krajowego Planu Odbudowy, głosząca zwolnienie z podatku PIT tych osób, które odwlekają w czasie przejście na emeryturę w sytuacji osiągnięcia wieku emerytalnego. Warunkiem koniecznym jest oczywiście kontynuacja pracy w zawodzie.

Zobacz też: zaskakujący trend, który powraca na Avanti24.pl!

Więcej o: