Urlop okolicznościowy na ślub - w jakim czasie można z niego skorzystać? Poznaj warunek

Urlop okolicznościowy na ślub - informacje. Ten rodzaj wolnego przysługuje pracownikowi pod pewnym warunkiem. Kto dokładnie i kiedy może go wykorzystać? Czy jest płatny? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziesz poniżej.

Pracownik, który został zatrudniony na umowę o pracę, może skorzystać z tego rodzaju wolnego. Ten okres nie wlicza się do urlopu wypoczynkowego i przysługuje z racji ważnych wydarzeń osobistych lub rodzinnych. Czy jest płatny?

Zobacz wideo https://kobieta.gazeta.pl/pracodawca

Urlop okolicznościowy na ślub: ile dni przysługuje?

Dana osoba, która jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę może skorzystać z urlopu okolicznościowego, na przykład podczas zawierania związku małżeńskiego. W związku z tym ważnym wydarzeniem przysługują dwa dni wolnego. Warunek jest jeden: ślub musi być cywilny lub konkordatowy. Zawarcie małżeństwa musi mieć skutek cywilnoprawny. Co w momencie, kiedy to nasze dziecko prowadzone jest przed ołtarz? W takich okolicznościach rodzicom przysługuje jeden dzień wolnego. Rodzeństwo czy dziadkowie nie mogą skorzystać z tej formy wolnego.

Urlop okolicznościowy na ślub: wniosek

Do obowiązków pracodawcy należy udzielenie wolnego ze względu na tak ważną uroczystość. Co powinien zawierać wniosek? Przede wszystkim: nasz dane, dane pracodawcy, przybliżenie okoliczności, liczbę dni oraz termin. Warto złożyć tego typu dokument z wyprzedzeniem. W późniejszym terminie zaś należy potwierdzić pracodawcy okoliczność, która była przyczyną urlopu za pomocą skróconego aktu małżeństwa. 

Urlop okolicznościowy na ślub: co z wynagrodzeniem?

W ciągu tego rodzaju wolnego pracownikowi przysługuje pełne wynagrodzenie. Może mieć miejsce sytuacja, kiedy do ślubu nie dojdzie, a została zgłoszona potrzeba wzięcia urlopu. Co w takiej sytuacji? Dwa dni wolnego liczą się wówczas jako urlop wypoczynkowy. Jeżeli chodzi o termin wykorzystania urlopu okolicznościowego to nie jest on jasno określony. Istotne, aby dni wolne były powiązane z ceremonią. 

Więcej o: