Czy możliwy jest spis powszechny telefonicznie? Rozmowa z rachmistrzem jest obowiązkowa. Zadzwoni z tych numerów

Czy spis powszechny jest obowiązkowy? Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej, obowiązuje nakaz samospisu drogą internetową. W przypadku osób, które nie mają takiej możliwości, obowiązuje spis uzupełniający i jest to spis sporządzony telefonicznie. Z jakiego numeru zadzwoni rachmistrz? Są dwie możliwości, ale trzeba pamiętać, że odebranie telefonu jest obowiązkowe!

Spis Powszechny Ludności i Mieszkań obowiązuje wszystkich obywateli. Rozpoczął się 1 Kwietnia i będzie trwał do końca Września. Zgodnie z ustawą, dotyczy wszystkich osób, które zamieszkują na terenie całego kraju. Zadecydowano, że spis będzie odbywał się indywidualnie, a każda z osób ma możliwość wypełnienia specjalnej ankiety samodzielnie, drogą internetową. Niestety, nie dla każdego jest to możliwe. Aby dopilnować wywiązania się z obowiązku, możliwy jest tzw. spis uzupełniający. Jeśli dotyczy to również ciebie, musisz znać numer telefonu rachmiastrza, aby odebrać telefon. Okazuje się, że udzielenie informacji jest obowiązkowe. Spis powszechny telefonicznie, jest więc ostatecznością. Co warto wiedzieć?

Zobacz wideo Leszczyna: Pieniądze unijne po prostu Polsce się należą

Spis powszechny telefonicznie, ma formę uzupełniającą. Co to oznacza?

Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej, udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy dla każdego obywatela. Z początku z powodu pandemii koronawirusa, zdecydowano, że odbędzie się drogą internetową. To wygodna forma, która pozwala na osobiste uzupełnienie formularza o dowolnej porze dnia. Spis trwa od 1 Kwietnia do 30 Września, zatem rząd zakłada, że każda osoba znajdzie czas, aby wypełnić niezbędną ankietę. Niestety, zdarza się, że rodziny pozbawione znaczących środków, lub osoby starsze, nie mają możliwości skorzystać z usług internetowych, co wtedy? Okazuje się, że istnieje możliwość spisu drogą telefoniczną. Ma formę uzupełniającą, ponieważ najważniejsza i pierwszorzędna jest forma internetowa. W razie nie udzielenia odpowiedzi poprawnie, lub nie sporządzenia samospisu wcale, rachmistrz ma obowiązek zadzwonić i spytać o dane, które są konieczne do uzupełnienia. Może kontaktować się z dwóch numerów telefonu. 

Spis powszechny pod jakim numerem telefonu? Rachmistrz zadzwoni z dwóch numerów

Rachmistrz spisowy to osoba, która jest odpowiedzialna za spis uzupełniający, który może się odbyć drogą telefoniczną. Ważne, aby taką osobę rozpoznać i być pewnym, że nie jest to oszust. Istnieje bowiem ryzyko, że dojdzie do wyłudzenia danych, które jest karalne drogą sądową. Dla pewności obywateli, rząd zezwolił na opublikowanie dwóch numerów telefonu, po których zweryfikujemy rachmistrza. W razie wątpliwości, należy poprosić rachmistrza o wylegitymowanie się specjalnym numerem, a następnie należy sprawdzić numer przez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://spis.gov.pl/. Jeśli to nie wystarczy, należy nawiązać kontakt z infolinią spisową pod numerem 22 279 99 99. Następnie wybrać numer 1, czyli Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 - weryfikacja tożsamości rachmistrza. Osoba uprzywilejowana może zadzwonić z numeru 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. 

Czy spis powszechny jest obowiązkowy? Po odebraniu telefonu, istnieje nakaz podania danych

Spis powszechny obowiązuje wszystkich obywateli, zgodnie z ustawą. Rachmistrzowi, który będzie kontaktował się drogą telefoniczną, nie możemy odmówić rozmowy celem uzupełnienia danych. Możemy jedynie przełożyć termin rozmowy na inny termin, lub odmówić niektórych odpowiedzi. W przypadku kłamstwa, lub braku udziału w spisie powszechnym, a także unikania kontaktu z rachmistrzem, grozi kara grzywny, a nawet pozbawienie wolności. Kara grzywny grozi za spóźnienie lub zignorowanie zaproszenia do udziału w tym przedsięwzięciu (art. 57, art. 58). Jeszcze surowszą odpowiedzialność może ponieść osoba, która poda fałszywe informacje. Według art. 56 ustawy jest to przestępstwo.

Więcej o: