Zasiłek macierzyński 2021 - przed nami rewolucja. Pieniędzy nie dostanie się od razu

Dzięki temu rodzajowi wsparcia, mamy są w stanie zapewnić swym pociechom lepszy byt. Zasiłek macierzyński jest wypłacany po spełnieniu określonych warunków. Przed nami zmiany w temacie. Czego dotyczą?

Urodzenie dziecka nie jest jedynym warunkiem, który upoważnia do otrzymania zasiłku macierzyńskiego. W celu korzystania z tego typu pomocy należy spełnić także inne wymogi. Jakie? Poznaj najnowsze informacje w sprawie.

Zobacz wideo Agnieszka Włodarczyk przygotowuje się na narodziny dziecka. Pokazała przewijak

Zasiłek macierzyńskie 2021 - poznaj aktualne warunki

Ten typ pomocy obecnie przysługuje:

  • kobietom, które urodziły i są na urlopie macierzyńskim,
  • kobietom, które adoptują dziecko poniżej siódmego roku życia,
  • matce, której dziecko zmarło podczas narodzin,
  • w przypadku, kiedy dziecko odeszło przed ósmym tygodniem życia.

Zasiłek macierzyński 2021 - stop nieuczciwości

Najnowsze zmiany mają na celu ograniczenie nieuczciwego pobierania zasiłku macierzyńskiego. W ramach programu przypadającego na lata 2021-2025 Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozważa wprowadzenie okresu wyczekiwania na zasiłek z powodu nieuczciwego podejścia wielu kobiet. Dotyczy on matek, które przed urodzeniem dziecka podejmą zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Prawo do zasiłku zatem przysługuje kobietom posiadającym pewien staż. Obecnie sytuacja wygląda następująco: należy przepracować minimum 30 dni w danej organizacji. Kobiety ciężarne nie były objęte okresem wyczekiwania. Nadchodzi rewolucja w tym temacie.

Zasiłek macierzyński 2021 - pieniądze możesz otrzymać dopiero po kilku miesiącach

Propozycje zmian ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych budzą oburzenie wśród przyszłych i obecnych matek. Obecnie, kiedy kobieta jest ubezpieczona, może złożyć wniosek o zasiłek macierzyński w terminie nie później niż 21 dni po narodzinach dziecka. Ten rodzaj wsparcia finansowego nie jest uzależniony od czasu ubezpieczenia. Zmiany spowodują następujące zjawisko: kiedy kobieta po krótkim czasie od momentu zatrudnienia na umowę o pracę zajdzie w ciążę, to zasiłek macierzyński otrzyma po kilku miesiącach od narodzin dziecka, zgodnie z okresem wyczekiwania.

Więcej o: