Dla kogo 300 plus? Nie wszyscy otrzymają pieniądze. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić

1 lipca ruszył nabór wniosków o dofinansowanie z programu "Dobry start". Jakie warunki trzeba spełniać, aby otrzymać pieniądze? Co z 300 plus dla studenta? Czy uczniowie zerówek otrzymają świadczenie? Odpowiadamy.

Program "Dobry start" - tzw. 300 plus - to jednorazowe wsparcie finansowe dla uczniów rozpoczynających rok szkolny. Jest przyznawane niezależnie od dochodu rodziny, jednak są pewne warunki. Sprawdź, kto otrzyma dofinansowanie. 

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Jakie warunki trzeba spełniać, aby otrzymać 300 plus? 

Dofinansowanie z programu "Dobry start" otrzymują rodzice i opiekunowie dzieci uczących się oraz uczniowie do 20 roku życia, którzy nie są już na utrzymaniu rodziców. Dzieciom z niepełnosprawnością świadczenie wypłacane jest do ukończenia 24 roku życia. ZUS przyznając świadczenie, nie bierze pod uwagę dochodu rodziny.

Przy wypłacie 300 plus nie ma znaczenia wiek dziecka. Ważne jest jednak, aby dziecko uczyło się w szkole. Świadczenie przysługuje wiec także uczniom szkół policealnych lub szkół dla dorosłych. 

300 plus dla "zerówki" 2021. Czy najmłodsi uczniowie otrzymają wsparcie? 

Trzeba jednak zaznaczyć, że na dziecko uczęszczające do "zerówki" nie przysługuje dofinansowanie. Program nie obejmuje dzieci realizujących roczne przygotowanie przedszkolne ani w przedszkolu, ani w tzw. zerówce prowadzonej w szkole.

300 plus dla studentów. Czy uczniowie szkół wyższych otrzymają świadczenie? 

Studenci nie mogą ubiegać się o 300 plus. Dofinansowanie z programu "Dobry start" przysługuje jedynie dzieciom uczącym się w szkole, a nie na uczelni. 

Jak złożyć wniosek o 300 plus? Przez ZUS, portal Emp@tia i za pośrednictwem banku

Wniosek o dofinansowanie z programu "Dobry start" złożysz teraz wyłącznie przez internet. Możesz to zrobić: 

  • przez PUE ZUS;
  • za pośrednictwem portalu Emp@tia;
  • za pośrednictwem banku.

Wyprawka 300 plus. Do kiedy złożyć wniosek? 

Wnioski przyjmowane są do 30 listopada 2021 roku. Warto zrobić to w lipcu lub sierpniu, ponieważ wtedy świadczenie 300 plus otrzymamy najpóźniej 30 września. Złożenie wniosku w późniejszym terminie będzie skutkowało wypłatą pieniędzy w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Więcej o: