Podanie o urlop bezpłatny - co powinno zawierać? Niektórzy mogą być stratni

Podanie o urlop bezpłatny - aktualne informacje. To dość popularny rodzaj wolnego, z którego chętnie korzystają Polacy. Ten urlop może trwać długo, ale należy liczyć się z jego konsekwencjami. Dlaczego niektórzy mogą stracić?

Z urlopem bezpłatnym wiąże się oczywiście brak wynagrodzenia. Ten rodzaj wolnego jest wykorzystywany przez pracowników przeważnie w związku z wypoczynkiem lub ze sprawami prywatnymi. Jeśli chodzi o długość urlopu to jest ona uzależniona od stażu pracy. Jakie konsekwencje płyną z urlopu bezpłatnego?

Zobacz wideo Julia Wieniawa pojechała na wakacje. Nie spędza urlopu sama

Podanie o urlop bezpłatny - ile trwa ten rodzaj wolnego?

Ten typ wolnego może trwać bardzo długo. Maksymalna długość nie jest bowiem regulowana przepisami. Są jednostki, które korzystają z urlopu bezpłatnego nawet kilka lat! Warto pamiętać, że ten rodzaj wolnego nie wlicza się do stażu pracy, od którego uzależnione są między innymi świadczenia chorobowe. Podczas urlopu pracownik może nabawić się choroby. Co w takiej sytuacji? Otrzymuje wówczas zwolnienie lekarskie, które nie zaburza rytmu urlopu bezpłatnego. Pracodawca ma prawo odwołać pracownika z tego rodzaju wolnego, jeżeli wystąpią braki w zespole i jest on pilnie potrzebny. Warunkiem jest przyznanie pracownikowi minimum trzech miesięcy wolnego.

Podanie o urlop bezpłatny - gdzie złożyć wniosek?

Takie podanie powinno przyjąć formę pisemną. Pracownik po przygotowaniu dokumentów, powinien przedstawić je pracodawcy. Nie jest konieczne uzasadnianie przyczyny takiego wolnego. Pracodawca nie musi zgadzać się na urlop bezpłatny, ale w przypadku odmowy warto wyjaśnić podstawy takiej decyzji. Do częstych przyczyn należy między innymi niewystarczająca ilość członków w zespole. 

Podanie o urlop bezpłatny - co możesz stracić?

Pora przejść do minusów wynikających z tego rodzaju wolnego. 

  • Urlop bezpłatny jak wyżej wspomniano, nie wlicza się do stażu pracy, a także do emerytury,
  • po upływie 30 dni pracownik traci prawo korzystania z darmowej opieki zdrowotnej,
  • pracownik traci możliwość na otrzymanie wynagrodzenia chorobowego, zasiłku i świadczenia rehabilitacyjnego. 
Więcej o: