Właśnie rozpoczynamy sezon wakacyjny, a to oznacza, że czas zainteresować się urlopami, które zadbają o naszą kilkudniową regenerację po pracy. Urlop wypoczynkowy to niezbywalne prawo każdej osoby pracującej, niezależnie od stażu pracy. Zdarza się nawet, że niektórzy otrzymują w bonusie kilka dodatkowych dni, z których mogą skorzystać w ciągu całego roku. Jak obliczyć długość urlopu wypoczynkowego? Tę kwestię precyzują zapisy w Kodeksie Pracy.
Wszelkie regulacje dotyczące urlopu wypoczynkowego znajdziemy w siódmym rozdziale Kodeksu Pracy. Zgodnie z jego zapisem, każdy pracownik jest objęty niezbywalnym prawem do urlopu wypoczynkowego, którego długość określa się na podstawie okresu zatrudnienia. Istnieją dwa przypadki. Pierwszy dotyczy osoby, która podejmuje pierwszą pracę. W każdym miesiącu obejmuje ją prawo do 1/12 wymiaru urlopu po przepracowaniu roku. Drugi przypadek dotyczy osoby, która podejmuje kolejną pracę. Ustala się wówczas proporcjonalny wymiar urlopu, przysługujący mu po przepracowaniu konkretnego okresu czasu u danego pracodawcy. Okres zatrudnienia obejmuje także zatrudnienie u innych pracodawców, bez względu na przerwy w zatrudnieniu czy sposobu, w jaki dana praca się zakończyła.
Aby obliczyć, jaki wymiar urlopu przysługuje nam w danym roku, zwykle używa się specjalnych kalkulatorów, które ułatwiają nam oszacowanie wyniku. Potrzebne będą mu jednak bardzo konkretne informacje. Musimy wiedzieć, ile łącznie wynosi nasz okres pracy. Niezbędne mogą okazać się świadectwa pracy, dzięki którym nasze obliczenia będą precyzyjne i zgodne z rzeczywistością. Powinniśmy także pamiętać o kilku zasadach. Konkretnie o dwóch, dotyczących każdej osoby pracującej:
Wliczamy w to każdą pracę podjętą u jakiegokolwiek pracodawcy oraz okres nauki.
Wydłużenie urlopu jest możliwe tylko i wyłącznie w nadzwyczajnych sytuacjach, które zagrażają naszemu zdrowiu, bądź opierają się na specyficznym rodzaju wykonywanej pracy lub jej szczególnym charakterze. Istnieją wyróżnione grupy osób, które obejmują między innymi osoby niepełnosprawne, nauczycieli, inwalidów wojennych, kombatantów czy górników.