Emerytury stażowe - nowości 2021. Nie wszystkim opłaci się przejście na wcześniejszą emeryturę

Emerytury stażowe - nowości 2021. 7 lipca "Solidarność" zacznie zbierać podpisy pod obywatelskim projektem emerytur stażowych. Rzecznik związku opowiedział, o projekcie. Czy emerytura stażowa będzie minimalna? Komu opłaci się przejście na wcześniejszą emeryturę?

W czasie kampanii wyborczej prezydent Andrzej Duda obiecywał wprowadzenie emerytur stażowych. Projekt podobno jest w przygotowaniu, jednak wyborcy zarzucają prezydentowi opieszałość i sami biorą sprawy w swoje ręce. Od maja słychać o projekcie ustawy o emeryturach stażowych przygotowanym przez "Solidarność". Jak się okazuje, projekt związku zostanie 7 lipca 2021 roku oficjalnie ogłoszony i "Solidarność" może zacząć zbierać podpisy. 

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Emerytury stażowe 2021. Komu będą przysługiwały? 

Projekt ustawy o emeryturach stażowych przygotowany przez "Solidarność" zakłada możliwość przejścia na emeryturę bez względu na wiek. Jedynym warunkiem będzie przepracowanie odpowiedniej liczby lat. "Solidarność" proponuje, aby kobiety mogły przejść na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, natomiast mężczyźni po 40. 

Natomiast projekt prezydencki, choć zakłada również ustalenie stażu minimalnego, to wprowadza także kryterium wieku - kobiety uzyskiwałyby prawo do emerytury stażowej po ukończeniu 55 roku życia, natomiast mężczyźni po ukończeniu 60 lat.

Emerytury stażowe - nowości 2021. Czy świadczenie będzie minimalne? Rzecznik "Solidarności" zaprzecza

Przejście na emeryturę stażową nie będzie obowiązkowe - będzie to przywilej. Ile będzie wynosiła emerytura stażowa? To oczywiście zależy od zgromadzonego kapitału w ZUS. Emerytura stażowa będzie wyliczana w taki sam sposób jak zwykła emerytura - zgromadzony kapitał będzie dzielony przez średni czas dalszego trwania życia od momentu przejścia na emeryturę. Jest to liczba miesięcy, przez które będziesz pobierać emeryturę. Tablice średniego dalszego trwania życia ogłasza co roku w formie komunikatu Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w Monitorze Polskim.

Ludzie, którzy są zainteresowani emeryturami stażowymi, to przeważnie pracownicy zakładów przemysłowych, często przemysłów ciężkich, gdzie zarobki były dużo lepsze niż w gospodarce poza przemysłowej i oni zgromadzili sobie bardzo solidny kapitał. Ta emerytura będzie oczywiście trochę niższa niż gdyby wzięli ją sobie w wielu 65 lat, ale Emerytury stażowe - nowości 2021. Rzecznik "Solidarności" zaprzecza: nikt nie mówi, emerytura będzie niska. Ci ludzie rok w rok odkładali ciężkie pieniądze, budując swój kapitał emerytalny, przeciwnie do tych, którzy pracowali na zlecenia, dzieła, samozatrudnienie i płacili składki na dużo niższym poziomie. I tu rzeczywiście może być duży problem - mówił w rozmowie z WP Marek Lewandowski rzecznik "Solidarności".

Wynika więc, że przejście na emeryturę stażową będzie opłacało się jedynie tym, którzy mają zgromadzony wysoki kapitał. Marek Lewandowski dodaje także, że emerytury stażowe nie będą mogły być niższe od emerytury minimalnej, dlatego na ten rodzaj emerytury będzie mogła przejść tylko osoba, która zgromadzi minimalny kapitał początkowy. 

Emerytury stażowe. Od kiedy wejdą w życie?

Nie ma jeszcze pewności, że którykolwiek z projektów wejdzie w życie. Rząd Mateusza Morawieckiego planował wprowadzić zmiany w emeryturach od początku 2022 roku. Projekt Nowego Polskiego Ładu zakłada wprowadzenie emerytur stażowych. Projekt "Solidarności" ma bardzo małe szanse na poparcie rządu.  

Więcej o: