Emerytura 2022 bez podatku? Rewolucja w emeryturach może nie przynieść seniorom zysku

Rząd Mateusza Morawieckiego planuje zmiany w systemie emerytalnym. Poza emeryturami stażowymi i zwolnieniem z opłacania podatku PIT osób, które zdecydują się pracować pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego, planowane jest podniesienie kwoty wolnej od podatku, a co za tym idzie zwolnienie z opłacania podatku dochodowego części emerytów i rencistów. Ile będzie wynosiła emerytura po zmianach?

W ramach Nowego Polskiego Ładu rząd planuje podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy zł. Jeśli to nastąpi, część emerytów i rencistów zostanie zwolniona z opłacania podatku dochodowego. Nie wszyscy jednak zyskają na tych zmianach. 

Zobacz wideo PiS zaproponuje emeryturę bez podatku do 2,5 tys. zł? Kuczyński: Coś tu nie gra

Emerytura 2022 bez podatku. Kto otrzyma wyższą emeryturę? 

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku spowoduje zmiany w systemie emerytalnym. Dzięki takiej zmianie część emerytów i rencistów nie będzie musiała opłacać podatku dochodowego, a w ich kieszeni zostanie nawet 2000 zł rocznie. Podatku nie będą musieli płacić ci, których dochód nie przekracza 2500 zł brutto miesięcznie. 

Emerytura bez podatku - tabela. Ile będzie wynosiła emerytura po zmianach?

Zmiana, którą proponuje rząd Mateusza Morawieckiego, spowoduje, że do kieszeni emerytów i rencistów trafi więcej pieniędzy. Serwis money.pl wyliczył, ile zyskają seniorzy. Tabela emerytur bez podatku wygląda następująco: 

Tabela emerytur, źródło obliczeń: money.plTabela emerytur, źródło obliczeń: money.pl redakcja kobieta.gazeta.pl

To oznacza, że w budżecie emeryta, który otrzymuje świadczenie w wysokości 2500 zł brutto, zostanie rocznie około 2 200 zł - czyli mniej więcej równowartość jednej emerytury

Emerytura 2022 bez podatku. Najbogatsi emeryci stracą pieniądze

Nowy Polski Ład zakłada także brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Co to oznacza dla emerytów i rencistów? Chociażby to, że ich zysk wcale nie będzie aż tak wysoki, jak ten zaprezentowany w tabeli. Seniorzy nie będą płacić podatku, ale nie będą też mogli odliczyć sobie składki zdrowotnej. Co więcej, stracą na tym emeryci z wysoką emeryturą - ci, którzy pobierają świadczenie powyżej 5 tysięcy złotych brutto. Obecnie otrzymują 4 134 zł netto miesięcznie, a po reformie dostawaliby o 9 zł mniej. I im wyższa emerytura, tym większa różnica na niekorzyść seniorów.

Emerytura bez podatku - kiedy wejdzie w życie?

Zmiany w systemie emerytalnym zaproponowane w ramach Nowego Polskiego Ładu miałyby wejść w życie na początku 2022 roku. 

Więcej o: